0850 259 84 72 ( VİRA )

Sosyal Medyada Biz}

VİRA AKADEMİ İLK YARDIM EĞİTİCİ EĞİTİM MERKEZİ
Vira Akademi olarak başta temel ilk yardım eğitimi ve ilk yardım eğitimci eğitimi olmak üzere yüksekte çalışma eğitimi, yangın eğitimi, arama kurtarma eğitimi, hijyen eğitimi ve zorunlu olan tüm mesleki eğitimleri vermekteyiz.
TÜMÜNÜ GÖR

112 aranırken dikkat edilmesi gerekenler

112 aranırken dikkat edilmesi gerekenler

112 aranırken dikkat edilmesi gerekenler

Merhabalar. Daha önce ilk yardım nasıl yapılır konulu yazımızda 112 aranırken dikkat edilmesi gerekenler konusundan biraz bahsetmiştik. Şimdi konuyu daha iyi anlayabilmeniz ve doğru uygulama yapabilmeniz açısından biraz daha açmak istiyoruz.

Olay yerinde hasta/yaralı durumu değerlendirirken sakin ve soğuk kanlı olmak gerekmektedir. Çünkü sizin değerlendirmeniz sonrasında yapacağınız bilgilendirme ve ilk yardım uygulamaları hasta/yaralı için hayati önem taşımaktadır.

112 aranırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  1. Sakin ve soğuk kanlı olunmalı veya durumu anlatabilecek uygun kişi seçilmelidir.
  2. 112 acil komuta kontrol merkezi tarafından sorulan sorulara açık ve net olarak cevap verilmelidir.,
  3. Adres bilgisi verilirken cadde/sokak ismine ek olarak bilinen bir noktaya göre tarif edilmelidir.
  4. Kim için hangi numaradan arandığı belirtilmeli hasta/yaralının sağlık durumu hakkında net bilgi verilmelidir.
  5. Eğer ilk yardım yapıldıysa tam olarak ne yapıldığı kısaca anlatılmalıdır.
  6. 112 acil komuta kontrol merkezi yetkilisi tarafından alınan bilgiler yeterli görülüp telefonun kapanması istenene kadar telefon kapanmamalıdır.
  7. Telefon kapandıktan sonra olay yeri terk edilmemeli 112 acil komuta kontrol merkezi tarafından tekrar aranabilme ihtimaliniz unutulmamalıdır.

112-aranirken-dikkat-edilmesi-gerekenler-vira-akademi-ilk-yardim-egitim-merkezi

112 acil komuta kontrol merkezi işleyişi hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Hasta/yaralı hakkında bilgi vermek ve acil yardım istemek için aradığınız 112 acil komuta kontrol merkezi işleyişi hakkında bilgi sahibi olmanız gelen sağlık personeline olan yaklaşımınızı değiştirecektir.

Öncelikle 112 arandığı zaman çağrı karşılayıcı tarafından telefonunuz açılır. Telefonu açan kişi ambulans ekipleri kesinlikle değildir. Yapılan görüşme sonrasında hasta/yaralı durumu değerlendirmesi ve vakaya uygun ekip gönderilmesi açısından ilgili hekimler tarafından vaka değerlendirilir. Verilen adres ve vaka durumuna uygun en yakın 112 acil sağlık ekiplerine bilgi iletilir. İletilen bu bilgi sonrasında ekibin adrese yakınlığı ve trafik durumuna göre en geç 10 dk içerisinde 112 acil sağlık ekipleri hasta/yaralı hakkında bilgi sahibi olarak müdahale etmeye hazır bir şekilde olay yerine gelmektedir.

Özetleyecek olursak;

Olay yeri değerlendirmesi yapılırken olduğu kadar bu durumun 112 acil komuta kontrol merkezine bildirilmesi durumunda da sakin ve soğukkanlı olunmalıdır. Görüştüğünüz kişi 112 ambulans personeli olmadığı için nadir olsa da gecikme yaşanması durumunda sağlık personeline yönelik hakaret ve saldırıda bulunulmamalıdır. Çünkü bu insanlar o anda sizlere yardım için oradalar. Bunun yanı sıra görev başında memura hakaret tehdit saldırı çok ciddi adli sonuçlar doğurmaktadır.

Sağlıklı günler dileriz.

04 Kasım 2016
3.582 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM

BİR YORUM YAZIN