0850 259 84 72 ( VİRA )

Sosyal Medyada Biz}

VİRA AKADEMİ İLK YARDIM EĞİTİCİ EĞİTİM MERKEZİ
Vira Akademi olarak başta temel ilk yardım eğitimi ve ilk yardım eğitimci eğitimi olmak üzere yüksekte çalışma eğitimi, yangın eğitimi, arama kurtarma eğitimi, hijyen eğitimi ve zorunlu olan tüm mesleki eğitimleri vermekteyiz.
TÜMÜNÜ GÖR

airway-havayolu kontrolü

airway-havayolu kontrolü

airway-havayolu kontrolü

Travma hastalarında havayolunun değerlendirilmesi ve yönetimi, tedavinin en kritik basamağıdır. Hastada  airway-havayolu kontrolü yapılmadan ve gerektiğinde yeterli havayolu açıklığı sağlanmadan solunumun kontrolüne geçilmez.

Travma hastalarında aksi kanıtlanana kadar boyun yaralanmasının olduğu kabul edilir. Bu nedenle yeterli havayolu açıklığı sağlanmasına yönelik girişimler sırasında boyun korunmalıdır. Hastanın başı iki elle tutulur ve hem havayolu açıklığı hem de bilinç kontrolü için hastaya nasılsınız, merhaba, ağrınız nerede gibi sorular sorulur. Sorulan sorulara hasta net bir şekilde cevap veriyorsa hastanın bilincinin açık, solunum ve dolaşımın yeterli beyin perfüzyonunun iyi düzeyde olduğu düşünülür. Bu tür travma hastalarında birincil değerlendirme olumlu sayılır ve ikincil değerlendirmeye geçilir.

Sorulan sorulara cevap veren travma hastasının konuşması sırasında solunumunun kaba ve gürültülü olduğu duyulursa üst havayolunda kısmi tıkanıklık olduğu düşünülmektedir. Bu durumda üst havayolunda tıkanıklığa neden olabilecek durumların varlığı araştırılmalı (ağız içinde yabancı cisim, kusma, dil ve diş yaralanması vb.). Saptanırsa gerekli girişimler (sıvı birikimlerinde aspiratör kullanımı, katı cisimlerde ise parmak ile çıkarılması vb.) yapılmalıdır.

Sorulan sorulara yanıt vermeyen travma hastasında bilincin kapalı olduğu düşünülmelidir. Eğer hasta fiziki uyarılara cevap vermiyorsa bilincin kapalı olduğu kesinleşir. Bu durumda bilinç kapanması durumunda en kötü senaryo akla gelmelidir. Yani olası nedenin havayolunun kapanmasını izleyerek solunum ve dolaşımın etkilenmesi ile beynin perfüzyon bozukluğu olduğu düşünülmeli ve buna göre hareket edilmelidir.

Bilinci kapalı kişilerin havayolu açıklığını devam ettirmeleri zordur. Bu nedenle bilinci kapalı kişilerin havayolu kapalı kabul edilmelidir. Bilinci kapalı travma hastalarında havayolunu açmak üzere çene itme manevrası tercih edilmelidir. Havayolu açıklığı sağlandıktan sonra solunumun yeterli olduğu gözlenirse havayolu açıklığının sürdürülmesi için gag (öğürme) refleksi olmayan hastalara orofaringeal airway yerleştirilmelidir. Gag refleksi olan hastalara nazofaringeal airway yerleştirilmelidir. Bilinci kapalı travma hastalarında havayolu açıklığı sağlandıktan sonra solunumun olmadığı ya da yetersiz olduğu anlaşıldığında derhal oksijen ile desteklenmiş rezervuarlı balon-valv-maske ile solutma başlatılmalıdır. En az bir dakika rezervuarlı-valv-maske ile solutulmasına rağmen kendiliğinden solunum başlatılmadıysa larengeal maske, entübasyon uygulanmalıdır.

17 Aralık 2016
2.385 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN