0850 259 84 72 ( VİRA )

Sosyal Medyada Biz}

VİRA AKADEMİ İLK YARDIM EĞİTİCİ EĞİTİM MERKEZİ
Vira Akademi olarak başta temel ilk yardım eğitimi ve ilk yardım eğitimci eğitimi olmak üzere yüksekte çalışma eğitimi, yangın eğitimi, arama kurtarma eğitimi, hijyen eğitimi ve zorunlu olan tüm mesleki eğitimleri vermekteyiz.
TÜMÜNÜ GÖR

baş (kafa) muayenesi

baş (kafa) muayenesi

baş (kafa) muayenesi

baş (kafa) muayenesi ikincil değerlendirmenin ilk aşamasıdır. Mekanik güçler sonucunda baş bölgesindeki beynin hasar görerek fonksiyonlarının bozulması kafa travması olarak tanımlanmaktadır. Kafa travması travmanın şiddetine göre değişen geniş bir belirti yelpazesi ile karşımıza çıkabilir. Bunlar:

 1. Bilinç düzeyindeki değişiklikler (bilincin tamamen kaybedilmesi, hafıza kaybı, sarhoş gibi konuşma, bulunduğu yeri algılayamama, düz bir çizgide yürüyememe v.b)
 2. Baş ağrısı
 3. Bulantı ve kusma
 4. Görme bozuklukları
 5. El ve ayaklarda uyuşma
 6. Huzursuzluk
 7. Özellikle ayağa kalktığında sendeleme
 8. Burundan veya ağızdan bazen kulaktan kan veya berrak renkli beyin omurilik sıvısı (BOS) gelmesi
 9. Kulağın alt arka kısmında ekimoz
 10. Göz çevresinde ekimoz
 11. Bradikardi
 12. Düzensiz solunum
 13. Kan basıncında yükselmedir.

 

Kafa travmaları şiddetine göre üç grupta incelenir.

 1. Hafif Şiddette Kafa Travması: Kafa travmalarının yaklaşık %80 ini oluşturur. Glaskow Koma Skalası 14-15 düzeyindedir.
 2. Orta Şiddette Kafa Travması: Kafa travmalarının yaklaşık % 10 unu oluşturur.  Glaskow Koma Skalası 9-13 aralığındadır.
 3. Ağır Şiddette Kafa Travması: Kafa travmalarının yaklaşık %10 unu oluşturur. İlk değerlendirmede  Glaskow Koma Skalası 8 puanın altındadır. Mortalite oranı yaklaşık %40 düzeyindedir. Ölüm en çok ilk 48 saat içerisinde meydana gelir.

Kafa travmasında bağlı olarak ciddi sorunlar genellikle kafa içi kanama zemininde beyin dokusunun baskılanması sonucu gelişir. Kanama sonrası kafa içinde basınç yükselir ve beyin kafatası içinde basınç altında kalır. Basınç altında kalan beyin dokusu zedelenmeye ve buna bağlı olarak belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Kafa içi basınç çok yükselirse sıkışan beyin dokusu, tek çıkış bölgesi olan medulla spinalis kanalına doğru yönlenir ve herniasyon başlar. Bu durum ölümcül sonuçlar doğurur.

Kafa travması tanısı koyabilmek için nörolojik muayene yapılmalıdır. Nörolojik muayenenin üç komponenti vardır;

 • Bilinç düzeyi (Glasgow koma skalası)
 • Pupilla takibi
 • Ekstremite takibi

Kafa travmasında pupillalar da beyin hasarının belirtilerini yansıtabilir. Nörolojik muayenede pupillalar büyüklük, şekil ve ışığa reaksiyonu açısından kontrol edilmelidir. Sağlıklı bir insanın pupilla büyüklüğü 2-3.5 mm dir. Yine normalde her iki pupil birbirine eşittir. Tek taraflı genişlemiş pupil veya çift taraflı sabit ve dilate pupil beyin herniasyonunun belirtileridir. Işıkla pupillalar küçülür. Bir pupillaya ışık tutulduğunda diğeri de küçülmelidir. Işığa karşı küçülme varsa (normal olan durum budur) ışık refleksi pozitif, yoksa ışık refleksi negatiftir.

 

21 Aralık 2016
1.966 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

BİR YORUM YAZIN