0850 259 84 72 ( VİRA )

Sosyal Medyada Biz}

VİRA AKADEMİ İLK YARDIM EĞİTİCİ EĞİTİM MERKEZİ
Vira Akademi olarak başta temel ilk yardım eğitimi ve ilk yardım eğitimci eğitimi olmak üzere yüksekte çalışma eğitimi, yangın eğitimi, arama kurtarma eğitimi, hijyen eğitimi ve zorunlu olan tüm mesleki eğitimleri vermekteyiz.
TÜMÜNÜ GÖR

Bebeğin Banyosu ve Göbek Bakımı

Bebeğin Banyosu ve Göbek Bakımı

Bebeğin Banyosu ve Göbek Bakımı

Yeni doğanın cildinde vernix adı verilen krem peynir gibi görünen bir vax vardır. Miadında doğan bebeklerin, genellikle deri kıvrımları ve kol altı, bacak arası, poposunun sırta doğru kısmında mevcuttur. Erken doğan bebeklerin cildinde ise daha fazladır. Yeni araştırmalar verniksin bağışıklık özelliklere sahip olduğunu ve yeni doğanın cildinin bağışıklığını güçlendirdiğini; doğum sonrasında bebeğin cildinde kaldığında, cilde koruma katmanı sağladığını belirtir. Bu özellikle hastane kaynaklı enfeksiyonlara maruz kalma potansiyeli olan, hastanede doğan bebekler için büyük bir avantaj sağlamaktadır. Yanı sıra vernixin  nemlendirici özelliği sayesinde bebeğin cildinin yumuşak kalmasını sağlar.Bu nedenlerden bebeğin banyosu doğumdan sonra ki ilk 48 saat beklemesinde tıbbi bir sakıncası yoktur, tam aksine pek çok faydası vardır. Bebeğin ilk banyosunun ne zaman yapılacağına siz karar verebilir ve sizin katılımınız da sağlanarak “ilk banyosu” gerçekleştirilebilir. Bebeğin ilk banyosu göbek bağı suyla çok temas halinde olmayacak şekilde, bebek kola yüzüstü yerleştirilip baş ve sırta su dökülerek yapılmalıdır. Sırtüstü tutuluyorsa, başını elle desteklemek gerekir. Yeni doğan bebek ilk banyodan sonra her gün yıkanmalıdır.

Bebeğin banyo keyfi

Bebekler için en keyifli banyo küvet içinde yapılanıdır. Anne karnında suyun içinde yaşayan bebek için, tekrar suyun içinde olmak, anne rahmine geri dönmüş gibi hissetmesini ve gevşeme refleksini uyarır. Küvet içine yarısına kadar su koymak ve suyun kaldırma gücü ile bebeği başından tutarak suyun içinde özgür hareket etmesini sağlamak, bebeğin hem rahatlaması hem de uyku düzenini kurmak üzere her akşam baba ile birlikte yapılması tavsiye edilen bir uygulamadır. Banyo suyunun sıcaklığı 37.5, 37.7 derecelerde olmalıdır. Yeni doğan bebeklerin cilt altı yağ dokusu yeterli olmadığı ve suyun içinden kuru bir dünyaya doğdukları için ciltlerinde kuruma ve pullanma olur. Yanı sıra ter bezleri de aktif olmadığı için terlemezler, kendilerine has güzel kokuları vardır. Bu nedenle her yıkamada şampuan kullanmaya gerek yoktur haftada bir ya da iki defa şampuan kullanımı yeterlidir.  Sık şampuan uygulamak ciltlerinin daha da kurumasına yol açar. Hatta suyun içine birkaç damla yağ koymak kireçli suların sertlik derecesini de azaltır.Bebeğin banyosu bebeğin bakımı için önemlidir.

Göbek bakımı

Banyo sonrasında bebeğin tüm kıvrımları iyice kurulanmalıdır. Bebeğinizin kuru olan cildini banyo sonrasında, doğal içerikli bir yağ kullanarak hafifçe yağlayıp nemlendirebilirsiniz. Yeni doğan bebeğin göbeği 5 ile 10 gün arasında kendiliğinden düşer. Bu süre 15 güne kadar uzayabilir. Göbek kordonu düşene kadar günde bir kez %70’lik alkol ile yapılan pansumandır. Kordonun her tarafını, göbeğin dip yuvarlak kısmından ucundaki mandala doğru alkole ıslatılmış steril gazlı bez ile silmek gerekir. Alkol, ciltle mümkün olduğu kadar az temas etmelidir. Göbeğin ıslak kalmaması için sonrasında yine steril gazlı bezle kurulanabilir. Bebek bezinin kıvrılarak göbek altında kalmasına dikkat edilmelidir. Böylece göbek kuru kalmış, idrar ve gaita ile temas etmemiş olur. Göbek düştükten sonra iki gün pansumana devam edilmelidir. Göbek çevresinde kızarıklık, akıntı, kötü koku veya kanama gözlenirse mutlaka doktorla görüşülmelidir.

07 Ocak 2017
2.059 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN