0850 259 84 72 ( VİRA )

Sosyal Medyada Biz}

VİRA AKADEMİ İLK YARDIM EĞİTİCİ EĞİTİM MERKEZİ
Vira Akademi olarak başta temel ilk yardım eğitimi ve ilk yardım eğitimci eğitimi olmak üzere yüksekte çalışma eğitimi, yangın eğitimi, arama kurtarma eğitimi, hijyen eğitimi ve zorunlu olan tüm mesleki eğitimleri vermekteyiz.
TÜMÜNÜ GÖR

bebek bakımı

bebek bakımı

bebek bakımı;

Yeni doğan bebek bakımı bebek sağlığı açısından çok önemlidir. Dikkat edilmezse çeşitli hastalıklara sebep olabilir. Bu sebeple aile, bebek bakımı konusunda bilinçli olmalı, konuyla ilgili bilgilenmeli ve gerekiyorsa eğitim almalıdır.

Göz Bakımı

Yeni doğan bebeklerde, göz çapaklanması sık görülen bir durumdur. Göz temizliği için kaynatılıp ılıtılmış su ile ıslatılmış gazlı bez ya da yumuşak bir bez kullanarak, göz pınarından dış ucuna doğru bir kerede silinmelidir. Çapaklanma uzun sürmüş veya yalnızca bir gözünde devam ediyorsa mutlaka doktora danışılmalıdır.

Burun Bakımı:

Bebekler sürekli yattıkları için, burunlarındaki sıvılar genizlerine doğru akmaktadır. Bunun sonucunda nefes alışları sırasında hırıltı duyulması çok normaldir. Bu hırıltı sesi bebeğin hasta olduğu anlamına gelmemektedir. İhtiyaç varsa, gün içinde bebeğin burnuna bir veya birkaç kez tuzlu su uygulaması yapılmalıdır. Bu uygulama bebeğin boğazına doğru akan burun sıvısının genzine yapışarak hırıltı yapmasını engeller. Ayrıca bebekler için üretilmiş burun aspiratörleri ile yumuşayan akıntı burundan dışarı çekilmelidir.

Kulak Bakımı

Kulak temizliğinde dikkat edilmesi gereken önemli konu sert cisimlerin kulak ile temas etmemesi gerektiğidir. Kulak bakımı sırasında daha çok kulağın arka kısmı ve görülebilir yerleri ıslatılmış gazlı bez ya da yumuşak bir bez kullanılarak silinmelidir.

Ağız Bakımı

Bebeğin ağız kısmında daha çok süt kalıntıları kalmaktadır. Ağız içi ve çevresindeki süt kalıntıları bir pamuk yardımı ile temizlenmelidir. Bu süt kalıntıları bebeklerde sık rastlanan pamukçuk oluşumu diye de düşünülmektedir. Ancak yenidoğan bebeklerde pamukçuk oluşumu sık rastlanan bir durum değildir. Ağız bakımının iyi yapılmasının pamukçuk oluşumunu engelleyeceği unutulmamalıdır.

 

Tırnak Bakımı

Yeni doğan bebeklerde tırnak bakımı çoğu anne ve babayı korkutmaktadır. Ancak tırnak kesimini geciktirmek bebeğin kendisine zarar vermesine neden olabilir. Bebek için seçilen tırnak makası bebeğin yapısına uygun olmalıdır. Tırnak kesimi tırnaklar daha yumuşak olacağı için banyodan sonra ve uyurken bebeğin refleksleri daha güçlü olacağından bebek uyanıkken kesilmelidir. El tırnakları tırnak kenarı enfeksiyonlarını önlemek için yuvarlak, ayak tırnakları tırnak batma olasılığını önlemek amacıyla düz kesilmelidir.

Anne bebek eğitimi konusu da ilginizi çekebilir.

05 Ocak 2017
2.225 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

BİR YORUM YAZIN