0850 259 84 72 ( VİRA )

Sosyal Medyada Biz}

VİRA AKADEMİ İLK YARDIM EĞİTİCİ EĞİTİM MERKEZİ
Vira Akademi olarak başta temel ilk yardım eğitimi ve ilk yardım eğitimci eğitimi olmak üzere yüksekte çalışma eğitimi, yangın eğitimi, arama kurtarma eğitimi, hijyen eğitimi ve zorunlu olan tüm mesleki eğitimleri vermekteyiz.
TÜMÜNÜ GÖR
bilinç bozukluğu

bilinç bozukluğu

bilinç bozukluğu nörolojik sorunların etkisi ile meydana gelmektedir. Nörolojik sistem; beyin, beyincik, beyin sapı ve omuriliği de içerisine alan merkezi sinir sistemi ve periferik sinirlerden oluşan yapıdır. Nörolojik sistem nöronlar ve onlardan 10-15 kat daha fazla sayıdaki destek hücreleri olan glial hücrelerden meydana gelmiştir. Nörolojik sistem yüksek oranda oksijen ve glikoza ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle yetersiz kan akımı, yetersiz oksijen, yetersiz şeker veya doğrudan oluşan beyin hasarı nörolojik sorunların temel nedenleridir.

Nörolojik sorunlar değişik derecelerde bilinci etkilemesi sonucu farklı seviyelerde bilinç bozukluğu görülebilir;

  • Konfüzyon: Bilinç bulanıklığı, sersemik hali vardır.
  • Letarji: Hasta, verilen emirleri kısmen yerine getirebilir, ancak kendi haline bırakıldığında uykuya geçer.
  • Stupor: Hasta bilinçsizdir. Ağrıyı lokalize eder ancak uygun yanıt veremez, sözlü cevap alınamaz.
  • Koma: Hastanın dış uyaranlarla uyandırılamadığı, gözlerin kapalı olduğu bir durumdur.

Bilinç Bozukluğu Olan Olgunun Değerlendirilmesinde;

Birincil değerlendirme; AVPU ile bilinç düzeyi tespiti ve ABC nin değerlendirilmesi ve sürdürülmesini kapsamaktadır. Bilinci kapalı hastalarda hava yolu açıklığı sağlanırken servikal omurganın korunması önceliklidir. Hayatı tehdit eden sorunlar çözülmedikçe ikincil değerlendirmeye geçilmez.

Bilinç düzeyinin belirlenmesi AVPU ile yapılır;

  • Alert (uyanık olma durumu): Hasta soru sorar ya da sorulan soruları cevaplar. Ancak bu cevapların yer, zaman ve oryantasyon açısından değerlendirilmesi gerekir. Akla uygun cevaplar verilmiyorsa beyin mevcut durumdan etkilenmiş demektir.
  • Verbal (sözel uyarılara yanıt olması durumu): Hasta sorulduğu sürece soruları yanıtlar veya istekleri yerine getirir. Sözle uyaran kesinlikle uykuya dalar.
  • Painful (ağrılı uyaranlara yanıt olması durumu): Hasta ağrılı uyaran verildiğinde yüzünü buruşturur, elini veya ayağını ağrı veren etkenden çeker ya da eli veya ayağı ile ağrı veren etkeni uzaklaştırmaya çalışır.
  • Unresponsive (Yanıtsız olma durumu): Hasta hiç bir uyarana yanıt vermez.

İkincil değerlendirme; ise öykü alınmasını (SAMPLE), Glasgow koma skalası ile bilinç düzeyi tespitinin detaylı yapılmasını, pupillerin büyüklüğü ve ışık reaksiyonunun kontrol edilmesini, vital bulgulara bakılmasını, duyu/ motor muayenesiyle hastanın hareket yeteneği ve postürünün belirlenmesini ve tüm vücut muayenesini kapsamalıdır.

14 Ocak 2017
1.919 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN