0850 259 84 72 ( VİRA )

Sosyal Medyada Biz}

VİRA AKADEMİ İLK YARDIM EĞİTİCİ EĞİTİM MERKEZİ
Vira Akademi olarak başta temel ilk yardım eğitimi ve ilk yardım eğitimci eğitimi olmak üzere yüksekte çalışma eğitimi, yangın eğitimi, arama kurtarma eğitimi, hijyen eğitimi ve zorunlu olan tüm mesleki eğitimleri vermekteyiz.
TÜMÜNÜ GÖR

bilinç kontrolü

bilinç kontrolü

bilinç kontrolü

Hava yolu, solunum ve dolaşım ile ilgili problemler çözüldükten sonra bilinç kontrolü ( nörolojik bilinç değerlendirmesi ) yapılarak travmaya bağlı olarak beyinde ve spinal kordda hasar bulunup bulunmadığı saptanmalıdır. Somut değerlendirme için Glaskow Koma Skalası ( GKS ) kullanılabilir. Bu skorlamada sesli uyarıya hastanın sesle ve gözle verdiği yanıt , yine sesli ve ağrılı uyarıya verdiği ekstremite hareketi yanıtı değerlendir.

Göz Açma   Sözel Cevap   Motor Cevap
Kendiliğinden açık 4 Oryantasyon normal 5 Emirlere uyuyor 6
Sesli uyaranlar var 3 Konfüzyon, dezoryantasyon 4 Ağrıyı lokalize ediyor 5
Ağrılı uyaranlara var 2 Uygunsuz kelimelerle 3 Ağrıdan uzaklaşıyor (fleksiyon) 4
Göz açma yok 1 Anlaşılmaz sesler 2 Ağrı ile anormal ekstansor postür 3
temel ilk yardım eğitimi Sözel cevap yok 1 Ağrı ile anormal ekstansor postür 2
ilk yardım eğitmenliği kursu ilk yardım kursu istanbul Motor cevap yok 1

Glaskow koma skalası değerlendirmesi sonucu hasta en düşük 3 en yüksek 15 puan alır. Puan azaldıkça hastanın durumunun daha kötü olduğu anlaşılır. Glaskow koma skalası, travmanın beyinde ve spinal kordda yarattığı hasarı göstermesinin yanında, yapılan tedavilere hastanın verdiği yanıtın izleminde de önemlidir. Yapılan tedavilere bağlı olarak glaskow koma skalası puanı yükselmesi seçilen tedavinin uygun ve tedaviye yanıtın da olumlu olduğunu gösterir. Travma hastasının beyin ve spinal kord hasarına yol açıp açmadığını izlenmesinde Glaskow Koma Skalası yanında hastanın pupil büyüklüğüne bakılması ve ışık refleksinin değerlendirilmesi de son derece önemlidir. Spinal kanalda yaralanma söz konusu ise lateralizasyon bulguları ve his kusuru saptanır.

Bilinç durumundaki bozukluk, beynin azalmış oksijenlenmesinden ve perfüzyonundan veya direk beyin hasarından kaynaklanmış olabilir. Bunun yanında alkol ve bazı ilaçlara bağlı olarak da bilinç bozukluğu gelişmiş olabilir. Travma hastasının öncelikle oksijenlenmesi, ventilasyonu ve perfüzyonu sağlanır. Oksijenlenmesi, ventilasyonu ve perfüzyonu sağlanmış hastada bilinç yanıtı yeniden değerlendirilir. Bilinç bozukluğu devam ediyorsa bozukluğun merkezi sinir sistemi hasarına bağlı olduğu kabul edilir.

Travma hastasında abcde basamaklarının detaylı ve özenli bir şekilde uygulanması önemlidir. bilinç kontrolü nörolojik olarak değerlendirilmeli ve sonuç oksijenlenme açısından irdelenmelidir.

19 Aralık 2016
3.093 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

BİR YORUM YAZIN