0850 259 84 72 ( VİRA )

Sosyal Medyada Biz}

VİRA AKADEMİ İLK YARDIM EĞİTİCİ EĞİTİM MERKEZİ
Vira Akademi olarak başta temel ilk yardım eğitimi ve ilk yardım eğitimci eğitimi olmak üzere yüksekte çalışma eğitimi, yangın eğitimi, arama kurtarma eğitimi, hijyen eğitimi ve zorunlu olan tüm mesleki eğitimleri vermekteyiz.
TÜMÜNÜ GÖR

doğumdan sonra dikiş ve yara bakımı

doğumdan sonra dikiş ve yara bakımı

Doğumdan Sonra Dikiş ve Yara Bakımı

Doğumdan sonra doğum dikişlerinin iyileşme süreci anne için ağrılı geçen bir süre olabilir. Bu sebeple doğumdan sonra dikiş ve yara bakımı anne ve bebek açısından önem arz etmektedir. Ağrının yanında yaralı bölgede kızarıklık, yanma, şişme, akıntı gibi belirtiler enfeksiyon belirtileridir. Bu durumda doktora başvurulmalıdır. Sezaryen doğum sonrası kesik ya da yaraların iyileşmesi normal doğumdan daha uzun sürede gerçekleşir. Yara ve dikişlere su değmesinin sakıncası yoktur, aksine su ile ilgili bölgenin temizlenmesi faydalı olacaktır. Normal doğum sonrası yaralı bölge temizliği normalde de olması gerektiği gibi önden arkaya şeklinde yapılmalıdır. Bu konuda dikkat etmemiz gereken kesinlikle bölgenin iyi kurulanması gerektiğidir. Doğumdan sonra kullanılan hijyenik pedin 4-6 saatte bir değiştirilmesi gerekmektedir. Yaralı bölgenin gerilmemesi için uzun süre ayakta durulmamalıdır. Taburcu olmadan önce hastanende yapılan yara ve dikiş bakımı evde de devam etmelidir.

Göğüs Bakımı

Meme başı çatlakları ve yaralar emzirme döneminde birçok annenin yaşadığı ortak bir problemdir. Bu sebeple bebeğinizi emzirmekten vazgeçmemeli, bebeğiniz için anne sütünün ve sizin için emzirmenin ne kadar önemli olduğunu unutmamalısınız. Alınacak bazı önlemlerle bu rahatsızlıklar yaşanmayabilir.  Meme başı çatlakları ve yaralarının oluşmaması için doğru emzirme tekniği kullanılmalıdır. Ayrıca sütyen seçimi de oldukça önemlidir. Göğüsleri sıkmayan, pamuklu ve emzirmeye uyumlu modeller tercih edilmeli, göğüs pedi kullanılıyorsa sık sık değiştirilmelidir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Annenin hijyenini de oldukça dikkat etmesi gerekir. Meme ucu bakımında asla alkol, sabun benzeri tahriş edici maddeler kullanılmamalıdır. Göğüsteki yara ve çatlaklara nemlendirmek ve iyileştirmek amacıyla kremler kullanılmalıdır. Ancak bebeğin sağlığı için emzirme öncesi krem sürülen bölge iyice temizlenmelidir. Bazen anne göğsünde sütün toplandığı kanallardan birinin veya birkaçının tıkanması sonucu göğüste süt birikmesi olabilir. Bu duruma fazla süt üretimi, emzirmeye başlamanın gecikmesi, bebeğin memeye kötü yerleşmesi, sütün seyrek boşaltılması ve emzirme süresinin kısa tutulması neden olabilir. Kanal tıkanıklığının yaşanmaması için doğumdan sonra hemen emzirmeye başlanması gerekir. Eğer bebek yeteri kadar emdikten sonra göğüste şişlik devam ediyorsa; uygun cihazlarla annenin göğüsleri sağılmalıdır. Kullanılacak meme pompası elektrik ile veya elle çalışıyor olabilir. Bu sebeple annenin, kendini rahat hissedeceği bir modeli tercih etmesi gerekir. Süt çekme sıklığı kadar, sağma süresinin uzunluğu da, vücudu süt üretmesi için uyarır. Bu nedenle, annenin 3 saat aralıklarla, mümkünse 15’er dakika sütünü sağması gerekir. Yeterli vakti yoksa birkaç dakika bile sağmak en azından süt üretimini uyarması ve göğüslerin boşaltılması açısından faydalı olacaktır. Aksi takdirde, göğüslerde süt birikir ve süt kanalları tıkanabilir. Bu durumda göğüs sağarak rahatlatılmazsa enfeksiyon gelişebilir.

08 Ocak 2017
5.953 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN