0850 259 84 72 ( VİRA )

Sosyal Medyada Biz}

VİRA AKADEMİ İLK YARDIM EĞİTİCİ EĞİTİM MERKEZİ
Vira Akademi olarak başta temel ilk yardım eğitimi ve ilk yardım eğitimci eğitimi olmak üzere yüksekte çalışma eğitimi, yangın eğitimi, arama kurtarma eğitimi, hijyen eğitimi ve zorunlu olan tüm mesleki eğitimleri vermekteyiz.
TÜMÜNÜ GÖR

ekip ve malzeme yerleşimi ile abcde

ekip ve malzeme yerleşimi ile abcde

ekip ve malzeme yerleşimi ile abcde

Sağlık ekibi hastanın kalbi merkezde başı ise üçgenin üst köşesini oluşturacak şekilde hayali bir üçgen düşünüldüğünde bu üçgenin her köşesine ekibin bir personeli yerleşir. Birinci sağlık personeli göğüs kompresyonlarını başlatacak olan personeldir ve hastanın sol dirsek hizasında olacak şekilde yerleşir. İkinci personel hastanın monitörizasyonundan ve defibrilasyonundan sorumludur ve hastanın sağ dirsek hizasında olacak şekilde yerleşir. Üçüncü personel ekip lideridir, hastanın hava yolunun devamlılığını sağlamaktan ve olgunun yönetiminden sorumludur ve hastanın baş tarafına yerleşir.ekip ve malzeme yerleşimi ile abcde

Personel yerleşirken oksijen kaynağı ve acil çantası hastanın sol omuz hizasında, defibrilatör ve aspiratör hastanın sağ omuz hizasından olacak şekilde yerleştirilir. Tüm cihaz ve malzemeler ekibin gözleyebileceği ve rahat çalışabileceği mesafede yerleştirilmelidir.

 

birincil değerlendirme

Birincil değerlendirme ani olarak gelişen ve hastanın yaşamını tehdit eden sorunların hızlı bir şekilde tanınması ve saptanan sorunların acil tedavisi için ABCDE basamaklarına uygun davranmayı esas alır. Ekip lideri birincil değerlendirme sorumlusudur ve travma hastasında hayati tehdit oluşturan durumların belirlenmesi ile bunların tedavisinde etkin bir rol üstlenir. İkincil değerlendirme hastanın yaşamını tehdit edebilecek olası tüm yaralanmaların gözden geçirilmesi ve tedavisini içerir.

birincil değerlendirme;

A) Hava yolu açıklığının sağlanması

B) Solunumun kontrolü

C) Dolaşımın kontrolü

D) Bilincin değerlendirilmesi

E) Elbiselerin çıkarılarak tüm vücudun gözlenmesi

şeklindeki sıralamaya uyarak yapılır. 2010 yılında yapılan değerlendirmeler sonucunda avrupa resüsitasyon konseyi ve amerikan kalp cemiyetinin erişkinlere yönelik algoritmalarında dolaşım kontrolü öne alınmışsa da söz konusu yaklaşım travma hastaları için geçerli değildir.

Gerek avrupa resüsitasyon konseyi gerekse amerikan kalp cemiyetinin erşikin ileri yaşam desteğine ilişkin değişiklik algoritmaları, ileri yaşam desteği sorununun dolaşım kökenli olarak başlamış ( iskemik kalp hastalıkları ) olmasına dayanmaktadır. Her iki kurum da travma hastalarına yaklaşım konusunda değişiklik önermemektedirler. Çünkü travma hastalarında ileri yaşam desteği girişimi temel olarak travmanın ortaya çıkardığı başta hava yolu olmak üzere solunum ve dolaşım yolu sorunlarının kontrolü ve çözümlenmesine dayanmaktadır. Dolayısıyla hangi yaş grubundan olursa olsun travma hastalarında ileri yaşam desteğinde birincil değerlendirmenin ABCDE yaklaşım sırasını izlemesi önerilmektedir.

17 Aralık 2016
2.476 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN