0850 259 84 72 ( VİRA )

Sosyal Medyada Biz}

VİRA AKADEMİ İLK YARDIM EĞİTİCİ EĞİTİM MERKEZİ
Vira Akademi olarak başta temel ilk yardım eğitimi ve ilk yardım eğitimci eğitimi olmak üzere yüksekte çalışma eğitimi, yangın eğitimi, arama kurtarma eğitimi, hijyen eğitimi ve zorunlu olan tüm mesleki eğitimleri vermekteyiz.
TÜMÜNÜ GÖR

ekstremite kırıklarında atelleme

ekstremite kırıklarında atelleme

ekstremite kırıklarında atelleme

Ekstremite yaralanmaları ile ilgili sorunlar kırık, çıkık ya da burkulmanın ortaya çıkarabileceği komplikasyonların iyi yönetilememesinden kaynaklıdır. Bu vakalarda yaklaşım ekstremite yaralanması dışındaki sorunların saptanması  ve çözümünden sonra ekstremite sorunlarında bağlı komplikasyon gelişme riskini azaltmak için ekstremitenin stabilize (immobilize) edilerek tedavi edileceği sağlık kuruluşuna nakli olmalıdır. Sağlık ekibi ekstremite sorununu olay yerinde çözmez. Hastanın sağlık kuruluşuna naklini sağlar. Burada önemli olan özellikle kırıkların başka sorunlara yol açmaması için tedavinin yapılacağı merkeze kadar uygun şekilde atellenerek immobilazasyonlarının sağlanmasıdır. Kırık, çıkık, kanama ve yaralanmalarda immobilizasyonu sağlmak için atel adı verilen sabitleyici malzemeler kullanılır. Sabitleyici malzemelerle uzvun stabilize edilmesine atelleme denir. Acil yardım ambulanslarında standart olarak atelleme işlemlerinde kullanılmak üzere; şişme atel seti, vakum atel seti, femur traksiyon atel seti, KED yeleği, boyunluk, sırt tahtası, pelvis atel seti bulunur. Bunun yanında çeşitli uzunlukta tahta ateller, karton atel setleri de opsiyonel olarak ambulanslarda bulundurulmaktadır. Sağlık ekibi ekstremite travmasının özelliğine göre bu atelleri kullanarak atelleme uygulamalıdır. Ekstremite kırıklarında atelleme uygulamaları aşağıdaki basamak ve kurallara göre yapılır.

ekstremite kırıklarında atelleme kuralları

 • Hasta ya da yakınlarına yapılacak işlem hakkında bilgi verilmeli ve onayı alındıktan sonra uygulama yapılmalıdır.
 • Atelleme işlemi en az iki kişi tarafından yapılmalıdır.
 • Atelleme olay yerinde hasta hareket ettirilmeden yapılmalıdır. Ancak olay yeri güvenliğini tehdit eden bir durum (yangın vb.) varsa hasta güvenli bir yere alınmalıdır.
 • Bölge öncelikle açık kırık, deformite, ödem ve ekimoz açısından değerlendirilmelidir.
 • Atelleme öncesi açık yara varsa yara steril şekilde kapatılmalıdır.
 • Kanama varsa kontrol altına alınmalıdır.
 • Atelleme öncesi ve sonrasında ekstremitenin distalindeki nabız, kapiller geri dolum zamanı, his duyusu ve mümkünse motor fonksiyonlar kontrol edilmelidir.
 • Travmaya uğrayan bölge, atellemeden önce el ile sterilize edilmelidir.
 • El ile stabilizasyon sürdürülürken atelin geniş ucu ekstremitenin proksimaline yerleştirilmelidir.
 • Atel, travmaya uğramış bölgenin allt ve üst eklemini içeri alacak şekilde yerleştirilmelidir. Eklem bölgesi atele alınıyorsa ekleme komşu kemikler de stabilize edilmelidir.
 • Lokal şişliği önlemek amacıyla mümkünse ekstremite elevasyona alınmalı ve soğuk uygulama yapılmalıdır.
 • Gereksiz harelet ve krepitasyon araştırması yapılmamalıdır.
 • Femur diyafiz kırığı dışında hiçbir kırılmış kemik ya da çıkık normal anatomik şekline getirilmeye ya da yerine yerleştirilmeye çalışılmamalıdır.
 • Atel dolaşımı bozacak kadar sıkı yada kırığın oynamasına izin verecek kadar gevşek sarılmamalıdır.

 

 

31 Aralık 2016
2.511 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN