0850 259 84 72 ( VİRA )

Sosyal Medyada Biz}

VİRA AKADEMİ İLK YARDIM EĞİTİCİ EĞİTİM MERKEZİ
Vira Akademi olarak başta temel ilk yardım eğitimi ve ilk yardım eğitimci eğitimi olmak üzere yüksekte çalışma eğitimi, yangın eğitimi, arama kurtarma eğitimi, hijyen eğitimi ve zorunlu olan tüm mesleki eğitimleri vermekteyiz.
TÜMÜNÜ GÖR
ekstremite muayenesi

ekstremite muayenesi

ekstremite muayenesi esnasında travmalara bağlı kırık, çıkık ve burkulma gelişebilir. Ekstremite travmalarının çok azı yaşamsal tehlike oluşturur. Buna rağmen sağlık ekipleri çok sayıda ekstremite travması olguları için çağrılırlar ya da travmalı kişilerde ekstremite yaralanmasını kendileri ortaya çıkarırlar.

  • Kırık (fraktür); dışarıdan (vurma, çarpma vb.) veya içeriden (osteoporoz, tümör vb.) etki eden faktörlerle kemik dokusunun anatomik bütünlüğünün bozulmasıdır.
  • Çıkık; Kemik ucunun eklem yüzeyinden ayrılmasıdır. Çıkık sıklıkla omuz, dirsek, kalça ve parmak eklemlerinde görülür.
  • Burkulma; Eklemin normal sınırları aşan ani bükülme ve gerilmesi ile eklemin kapsül ve bağlarından bir kısmının esnemesi ve yırtılması ile oluşur. En sık bilek ve diz eklemlerinde görülür.
  • İnmobilizasyon (fiksasyon, stabilizasyon); Bir bütün halinde vücudu ya da her hangi bir uzvu hareketsiz hale getirme işlemidir.

Travma olgularında sorunun kırık, çıkık ya da burkulmadan kaynaklandığı yönünde karar  hastaneye bırakılmalıdır. Çünkü sorunu yaratan kuvvet kırık ile çıkık veya kırık ile burkulma sorunlarını birlikte yaratabilir. Kırık, çıkık ve burkulmada belirti ve bulgular ile yol açabileceği komplikasyonlar hemen hemen aynıdır. Bu nedenle ciddi sorunları yaratan kırıklar ve nakilde bunlara yaklaşım önemlidir. Kırıklar dış ortamla ilişkisine göre açık kırık ve kapalı kırık olarak sınıflandırılır. Kırık bölgesinde deri bütünlüğünün bozulduğu (deri dışına çıkmış kırık kemik uçlarının gözlemlenmesi zorunlu değildir.) durumlar açık kırık olarak kabul edilir. Yüksek enfeksiyon riski neden ile açık kırık bölgesinini steril bir şekilde kapatılması kırığın immobilizasyonunu sağlamaktan daha önceliklidir.

Kırıklar kırık uçlarının durumuna göre deplase (yer değiştirmiş), non deplase (kırıktan sonra normal anatomik pozisyon korunmuş) kırıklar olmak üzere de sınıflandırılabilir. Deplase kırıklar daha fazla komplikasyona neden olabilirler.

Kırığın belirti ve bulguları aşağıda sıralanmıştır. Kırıkta bu belirti ve bulguların bazen bir ikisi gözlenirken bazen tamamı bir arada bulunur.

  • Ağrı ve hassasiyet
  • Şişlik, ekimoz ve hematom
  • Hareket kaybı
  • Patolojik hareket
  • Krepitasyon (çıtırtı hissi)
  • Şekil bozukluğu, Kemik uçlarının dışarı çıkması

31 Aralık 2016
1.823 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN