0850 259 84 72 ( VİRA )

Sosyal Medyada Biz}

VİRA AKADEMİ İLK YARDIM EĞİTİCİ EĞİTİM MERKEZİ
Vira Akademi olarak başta temel ilk yardım eğitimi ve ilk yardım eğitimci eğitimi olmak üzere yüksekte çalışma eğitimi, yangın eğitimi, arama kurtarma eğitimi, hijyen eğitimi ve zorunlu olan tüm mesleki eğitimleri vermekteyiz.
TÜMÜNÜ GÖR

Erişkinlerde temel yaşam desteği

Erişkinlerde temel yaşam desteği

Erişkinlerde temel yaşam desteği

Avrupada 37 ülkeden elde edilen verilere göre, hastane dışında tüm kardiyopulmoner arrest ritimleri için, ambulans sisteminin yıllık resüsitasyon uygulama sıklığı 100.000 kişide 38 dir. Bu verilere göre ambulans sisteminin erişkinlerde temel yaşam desteği ile tedavi ettiği yıllık ventriküler fibrilasyon sıklığı 100.000 kişide 17 dir.

Kardiyopulmoner arrest, herhangi bir nedenden dolayı kişide solunum ve/veya dolaşımın ani ve beklenmedik şekilde durmasıdır. Klinik tabloda bilinç yoktur, nabız yoktur ve apne görülür. Dört dakikadan sonra serebral hasar baslar. Temel yaşam desteği geciktikçe başarı oranı azalır. Bu nedenle erişkinlerde temel yaşam desteği çocuk ve bebeklerde olduğu gibi hızlı ve etkin bir şekilde uygulanması hayat kurtarıcı olmaktadır.

Erişkinlerde temel yaşam desteği gereksinimi olduğunda, kardiyak arrest büyük ölçüde kardiyak nedenlerden kaynaklandığı için temel yaşam desteğine kalp masajı ile başlanmalıdır.

 Erişkinlerde temel yaşam desteği

Hayat kurtarmak amacı ile hiçbir yaşam belirtisi alınamayan kişiye dış kalp masajı ve suni solunum ile kalpten kan pompalanması ve akciğerlere oksijen gitmesini sağlamak için yapılan müdahalelerdir.

eriskinlerde-temel-yasam-destegi-ilk-yardim-uygulamalari

Yaşam kurtarma zinciri

Ani pulmoner arrest gelişen hasta/yaralıyı hayata döndürmek amacıyla yapılan uygulamaların tamamına yaşam kurtarma zinciri denir.

Yaşam kurtarma zinciri halkaları;

 1. Halka – Erken tanım
 2. Halka – Erken kardiyopulmoner resüsitasyon
 3. Halka – Erken defibrilasyon
 4. Halka – Resüsitasyon sonrası bakım

Bu zincirin ilk halkası olan erken tanıma, olası bir arrestin önlenmesi ve erken müdahalenin önemini belirtmektedir. İkinci ve üçüncü halka hastanın yaşama döndürülmesi için yapılacak işlemlerin önemini vurgular. Son halka ise döndürülmüş olan yaşam fonksiyonlarının korunmasını içermektedir.

Erişkinlerde temel yaşam desteği basamakları

 1. Güvenlik sağlama
 2. Hastanın bilinç kontrolü
 3. Hava yolu açıklığının sağlanması
 4. Bak dinle hisset yöntemiyle solunum ve dolaşımın değerlendirilmesi
 5. Dolaşımın desteklenmesi kpr
 6. Soluk verme
 7. Temel yaşam desteğinin sonlandırılması
09 Kasım 2016
1.431 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN