0850 259 84 72 ( VİRA )

Sosyal Medyada Biz}

VİRA AKADEMİ İLK YARDIM EĞİTİCİ EĞİTİM MERKEZİ
Vira Akademi olarak başta temel ilk yardım eğitimi ve ilk yardım eğitimci eğitimi olmak üzere yüksekte çalışma eğitimi, yangın eğitimi, arama kurtarma eğitimi, hijyen eğitimi ve zorunlu olan tüm mesleki eğitimleri vermekteyiz.
TÜMÜNÜ GÖR

göğüs muayenesi ( omurga yaralanmalarında )

göğüs muayenesi ( omurga yaralanmalarında )

göğüs muayenesi ( omurga yaralanmalarında )

Omurga yaralanmalarında yapılan acil müdahale büyük önem arz etmektedir. Omurga yaralanmalarında yapılacak uygulamalar hastanın geri kalan hayatının sağlık standartlarını büyük ölçüde etkilemektedir. Özellikle de omurilik yaralanmaları gerçekleştiyse travma çok daha önemli bir hal almaktadır. Bu sebeple travmalarda hastanın muayene edilmesi ve omurilik yaralanması varmış gibi davranılmasında büyük fayda vardır. Travma sonrası yapılacak olan muayenede basamakları bize yapılacak olan müdahale ve hastanede yapılacak tedavi açısından yol gösterici olacaktır. göğüs muayenesi de bunlardan biridir.

göğüs muayenesi

Travma sonrasında hastalar ABCDE yani birincil değerlendirme basamaklarına uygun olarak değerlendirildikten sonra hastanın ikincil muayenesine geçilir. İkincil muayenede hastanın vücudu tam olarak gözden geçirilir. Hasta vücudu gözden geçirilirken aynı zamanda hastanın vital bulguları ve anamnezi vakit kaybedilmeden değerlendirilmelidir. İkincil muayenede ABCDE değerlendirmesinde gözden kaçan hususlar görülebilmekte ve duruma göre muayene yapılabilmektedir. Göğüs travmalarının büyük bir kısmı trafik kazalarında oluşmaktadır. Göğüs muayenesinde künt travmalar görülmektedir. Göğüs travmaları genellikle çoklu travmalarla ( ekstremite travmaları, kafa travmaları ) birlikte görülmektedir. Bu travmaların bir çoğu ventilasyon dengesini bozmaktadır. Değişik düzeylerde solunum kapasitelerini azaltırlar. Acil sağlık ekipleri tarafından travma hastasında saptanabilecek yaşamı tehtid eden ve tedavi başlatılmazsa sonuçları ölümcül olan göğüs travmaları;havas yolu tıkanıklığı, basınçlı pnömotoraks, açık pnömotoraks, masif hemotoraks, yelken göğüs, kalp tamponadı olarak karşımıza çıkmaktadır.

  1. Hava yolu tıkanıklığı ( göğüs travması sonrasında hava yolunun tıkanmasıdır )
  2. Basınçlı pnömotoraks ( Akciğer ve göğüs duvarından tek yönlü hava kaçağı sonucu gelişir )
  3. Açık pnömotoraks ( Göğüs duvarında açık kalan büyük hasardan oluşan hava akımı nedeniyle atmosferik basınç dengelenir )
  4. Masif hematoraks ( Göğüs boşluğu içinde 1500 ml den daha çok kan birikmesiyle oluşmaktadır )
  5. Yelken göğüs ( En az iki kostanın 2 yerden yama şeklinde fraktürü ile oluşur)
  6. Kalp tamponadı ( Perikardda sıvı birikimine bağlı olarak gelişmektedir )
26 Aralık 2016
2.234 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN