0850 259 84 72 ( VİRA )

Sosyal Medyada Biz}

VİRA AKADEMİ İLK YARDIM EĞİTİCİ EĞİTİM MERKEZİ
Vira Akademi olarak başta temel ilk yardım eğitimi ve ilk yardım eğitimci eğitimi olmak üzere yüksekte çalışma eğitimi, yangın eğitimi, arama kurtarma eğitimi, hijyen eğitimi ve zorunlu olan tüm mesleki eğitimleri vermekteyiz.
TÜMÜNÜ GÖR

hasta taşıma yöntemleri

hasta taşıma yöntemleri

Hasta taşıma yöntemleri

Hastane öncesinde hasta/yaralı ya yapılan temel ilk yardım uygulamaları hayati önem taşımaktadır. Fakat daha önce de belirttiğimiz gibi ilk yardım uygulamalarındaki ilk basamak güvenliktir. Önce kendi güvenliğiniz ve sonra da hasta/yaralı güvenliği için gerekli tedbirler alınmalıdır. Hasta taşıma yöntemleri bilmek bu güvenlik önlemleri almak için size faydalı olacaktır. İlk yardım uygulayacağınız kişinin bulunduğu yer yeni bir kaza olma riski taşıyabilir, patlama ve yanma riski olabilir, elektrik akımına maruz kalabilir. Özetle hasta/yaralının bulunduğu ortam herkes için tehlikeli olabilir. Fakat bu durumda hasta/yaralıyı kaderiyle baş başa bırakmak yerine uygun hasta taşıma yöntemleri ile hasta/yaralıyı bulunduğunuz ortamdan güvenli bir şekilde ilk yardım yapacağınız alana taşımanız gerekmektedir. Bu sebeple hasta taşıma yöntemlerini bilmeniz gerekiyor. Taşıma işlemi yapılacakken ortamda bulunan ip, sandalye, battaniye, kapı, merdiven vs. gibi malzemelerden yardım alınabilir varsa uygun sedye ve taşıma araçları da kullanılabilir.

Sürükleme teknikleri;

Bu teknik iri ve ağır kişilerin taşınmasında çok etkili bir taşıma yöntemidir. Hasta/yaralıyı kaldıramadığımız durumlarda sürükleme yöntemi ile geçilmesi zor olan yerlerde kolaylıkla taşıyabilir hastayı güvenli bir yere götürebiliriz. Sürükleme yöntemlerinin içinde el ve ayaktan sürükleme, itfaiyeci sürüklemesi, giysiden sürükleme, enseden yerde sürükleme, sırttan yerde sürükleme, kravat bandajla sürükleme ve iki kişi ile sürükleme yöntemleri mevcuttur.

el-ve-ayaktan-surukleme-vira-ilk-yardimkoltuk-altlarindan-tutarak-surukleme-vira-ilk-yardim

Beşik tekniklerialtin-besik-yontemi-vira-ilk-yardim

Bilinci kapalı ve uzun mesafede taşınması gereken hasta/yaralıların taşınması için kullanılır. Önde beşik, iki elle beşik, üç elle beşik, dört elle beşik ve altın beşik tekniklerinden oluşmaktadır.

Teskereci Tekniği

Kollardan ve bacaklardan tutarak taşıma tekniği de denir. Hasta bir yerden kaldırılıp hemen başka bir yere taşınacaksa kullanılır. Uzun mesafe taşımak için uygun bir yöntem değildir.

yan-koltuk-destegi-ile-tasima-vira-ilk-yardim

yan-koltuk-destegi-ile-tasima-vira-ilk-yardim

Yan Koltuk Desteği Tekniği

Bir kişilik ve iki kişilik olmak üzere iki farklı uygulaması vardır. Hafif yaralı ve yürüyebilecek durumda olan yaralıların koluna girerek veya kolunu omuza atarak yaralının sağlam tarafından tutularak taşınması işlemidir.

Tek kişi ile taşınacaksa hastanın bir kolu ilk yardımcının boynuna dolanır. İlk yardımcının boşta kalan kolu ile hastanın beli tutularak desteklenir ve gerektiği durumlarda hastanın hastanın ağırlığı yüklenilir.

İki kişi ile taşınacaksa hastanın iki kolu da ilk yardım yapacak kişilerin boynuna dolanır. İlk yardımcıların boşta kalan kolları hastanın beline dolanarak destek verilir ve hastanın dengesini kaybetmesi gibi durumlarda hastanın düşmesi engellenir.

Sırtta Taşıma

Bilinci yerinde olan çocuk veya hafif hastaları taşıma tekniğidir. İlk yardımcı hastaya sırtı dönük olarak çömelir. Hastanın bacaklarının arasından kollar geçirilerek önde kenetlenir. Hasta da ilk yardımcının boynundan tutunur.

 

Sandalye ile taşımasandalye-ile-tasima-teknikleri-vira-akademi

Taşınacak olan hastanın bilincinin yerinde olması gerekmektedir. Özellikle uzun mesafe taşınacak olan hastalarda etkili bir taşıma yöntemidir. Bir ilk yardımcı sandalyeyi arka taraftan tutar. Diğer ilk yardımcı ise sandalyenin ön ayaklarından tutarak hastayı güvenli bir şekilde taşıyabilmektedir.

Geçici Sedye Oluşturarak Taşıma

 

Battaniye ile taşıma en az dört kişi ile uygulanmaktadır. Battaniyenin uzun olan kenarı 1/3 rulo yapılır ve rulo yapılan tarafı hastaya yaklaştırılır. Hasta kütük tekniği ile çevrilerek battaniyeye yatırılır. Hasta kısa mesafede güvenli bir şekilde taşınır ve gerekli ise sedyeye alınır.

14 Kasım 2016
9.354 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN