0850 259 84 72 ( VİRA )

Sosyal Medyada Biz}

VİRA AKADEMİ İLK YARDIM EĞİTİCİ EĞİTİM MERKEZİ
Vira Akademi olarak başta temel ilk yardım eğitimi ve ilk yardım eğitimci eğitimi olmak üzere yüksekte çalışma eğitimi, yangın eğitimi, arama kurtarma eğitimi, hijyen eğitimi ve zorunlu olan tüm mesleki eğitimleri vermekteyiz.
TÜMÜNÜ GÖR

ikincil değerlendirmede pelvis muayenesi

ikincil değerlendirmede pelvis muayenesi

ikincil değerlendirmede pelvis muayenesi

Pelvis Sakrum ve iki innominate kemik olmak üzere toplamda üç kemikten oluşmuş bir halka yapıdır. İnnominate kemikler, üç ayrı ossifikasyon merkezinin birleşmesinden oluşur. Bu kemikler: İlium, iskium, pubistir. Pelvisi oluşturan iki innominate kemik ve sakrumdan oluşan üçlü kompleksin stabilitesi yumuşak dokularca sağlanır. Pelvis kırıklarına erişkinlerde en çok araç kazalarında, çocuklarda ise yaya halindeyken araç çarpmasında rastlanmaktadır. ikincil değerlendirmede pelvis muayenesi bulguları;

  • Pelvik ve inguinal bölgede ekimoz, yırtık, deformite
  • Erkekte skrotumda hematom
  • Kadında üretral meaden kan gelmesi
  • Alt ekstremitelerde kırık olmaksızın kısalık ya da rotasyon gözlenmesi

Bununla birlikte bu olgulardan hiç birisi görülmeden de travma öyküsünden hareketle pelvis kırığından şüphelenmelidir. Dikkatten kaçabilecek bir pelvis kırığının varlığını ortaya koymak üzere spina ilyakalar üzerinden yan bası ile pelvik halkada instabilite bulgusu aranmalıdır. spina ilyakalar üzerinde yan bası ile pelvik halkada instabilite bulgusu yok ise ilyakalar üzerinde ön-arka bası ve simpisiz pubis üzerinde medial yönde bası muayeneleri yapılmalıdır. Ancak sipina ilyakalar üzerinde yan bası ile instabilite bulgusu var ise sipina ilyakalar üzerine ön-araka bası ve simpisiz pubis üzerinde medial yönde bası uygulanmamalıdır. Çünkü pelvik halkada instabilite bulgusunun varlığını ortaya koymaya yönelik tekrarlayan muayeneler pelvik halkadaki instabilitenin ilerlemesi ile sonuçlanabilmektedir.  Pelvis travma şüphesi olan bitin durumlarda alt ekstremiteler duyu ve motor kayıp yönünden değerlendirilmelidir.

Pelvik kırıklarda atelleme uygulamaları;

pelvik kırıklarına bağlı ölümler, büyük oranda masif kanamasına bağlıdır. Pelvik alanda olan bir kanama, pelvisin genişleyebilme özelliği nedeni ile sınırlanamamakta buna bağlı şok ve bu duruma bağlı ölümler gözlenebilmektedir. Bu neden ile pelvis kırıklarında pelvik alanı daraltmaya yönelik atelleme uygulamaları son derece önemlidir.

 

29 Aralık 2016
3.436 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN