0850 259 84 72 ( VİRA )

Sosyal Medyada Biz}

VİRA AKADEMİ İLK YARDIM EĞİTİCİ EĞİTİM MERKEZİ
Vira Akademi olarak başta temel ilk yardım eğitimi ve ilk yardım eğitimci eğitimi olmak üzere yüksekte çalışma eğitimi, yangın eğitimi, arama kurtarma eğitimi, hijyen eğitimi ve zorunlu olan tüm mesleki eğitimleri vermekteyiz.
TÜMÜNÜ GÖR

ilk yardım nedir

ilk yardım nedir

İlk Yardım Nedir?

Öncelikle sitemize hoş geldiniz. Bu yazımızda ilk yardım nedir, ilk yardım ve acil yardım arasındaki farklar ve kimler ilk yardım yapabilir? Bu sorularınıza cevap vermeye çalışacağız.

Vira Akademi 2014 yılında ilk yardım eğitim merkezi olarak faaliyete başlamıştır. Faaliyetimizin öncelikli amacı toplumda ilk yardım bilinci oluşturabilmek, acil sağlık hizmetlerine yardımcı ilk yardım bilen kişileri topluma kazandırmaktır.

Hemen her gün hepimizin başına gelmesi muhtemel acil durumlarda ilk yardım uygulamaları hayati önem taşımaktadır. Hasta/yaralı kişinin etrafında ilk yardım bilen bir kişinin olması bile hasta/yaralının sağlık durumu için oldukça faydalı olacaktır. Acil sağlık ekipleri gelene kadar olay yerinde hasta/yaralının hayatta kalmasındaki en büyük faktör ilk yardımın etkin ve doğru bir şekilde yapılmasıdır.

ilk-yardim-gorsel-vira-akademi-ilk-yardim-egitim-merkezi

Kelime olarak ilk yardım nedir?

1. isim Kaza, hastalık, yangın, deprem vb. tehlikeli ve ani durumlarda hastaya kesin tedavi öncesi, olay yerinde uygulanan ilk ve ivedi işlem, sıhhi imdat
2. Bu işlemin uygulandığı yer

Kaynak : TDK ( İlk yardım nedir )

İlk Yardım Nedir?

Herhangi bir kaza veya yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun kötüye gitmesini önleyebilmek amacı ile olay yerinde, tıbbi araç gereç aranmaksızın, mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalardır.

İlk yardım ve acil yardım arasındaki fark nedir?

İlk yardım ve acil yardım kavramları sık sık karıştırılmaktadır. Her ne kadar ikisi de aynı amaç için yapılsa da arasında çok ince bir fark vardır. İlk yardım; temel ilk yardım eğitimi almış ve yetkinliğini kanıtlamış sertifika ve ilk yardımcı kimlik kartına sahip herkes tarafından uygulanabilir. Acil yardım ise en az sağlık meslek lisesi mezunu ve acil yardım yapmaya yetkili sağlık personelleri tarafından uygulanmaktadır. İlk yardımda yukarıda belirtildiği gibi tıbbi araç gereç aranmaksızın ve ilaçsız olarak hasta/yaralıya müdahale edilmektedir. Acil yardımda ise ileri yaşam desteği uygulamaları ile tıbbi araç gereç ve ilaç kullanılarak hasta/yaralının sağlık durumunun iyileştirilmesi için müdahale edilmektedir.

Bir sonraki yazımızda merak edebileceğiniz ilk yardım ve sağlık ile ilgili makalemizle karşınızda olacağız.

Yayınlanmasını istediğiniz makaleleriniz ve önerileriniz için info@viraakademi.com ve sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Vira Akademi – Editör

03 Kasım 2016
1.954 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

BİR YORUM YAZIN