0850 259 84 72 ( VİRA )

Sosyal Medyada Biz}

VİRA AKADEMİ İLK YARDIM EĞİTİCİ EĞİTİM MERKEZİ
Vira Akademi olarak başta temel ilk yardım eğitimi ve ilk yardım eğitimci eğitimi olmak üzere yüksekte çalışma eğitimi, yangın eğitimi, arama kurtarma eğitimi, hijyen eğitimi ve zorunlu olan tüm mesleki eğitimleri vermekteyiz.
TÜMÜNÜ GÖR

kafa travmalarında acil tedavi

kafa travmalarında acil tedavi

kafa travmalarında acil tedavi

Herhangi bir darbe durumunda hasta/yaralıda travmatik beyin hasarı meydana gelebilir. Beyinde geçici ve kalıcı hasar meydana gelebilir. darbeye maruz kalmış hasta/yaralıda aksi kanıtlanana kadar kafa travması olduğu var sayılır detaylı baş (kafa) muayenesi ve kafa travmalarında acil tedavi uygulaması yapılır. Kafa travmalarında hastane öncesinde temel yaklaşım, beynin normal metabolizmasının sürdürülmesini sağlamak üzere beyne oksijen ve glikoz sunumunu sürdürebilmektir. Beyin iskemi ve düşük oksijen durumuna son derece hassastır. Bu nedenle hastane öncesinde beynin normal metabolizmasını sürdürebilmenin yolu kanın oksijen içeriğini artırmak ve sıvı kayıplarını karşılayarak dolaşım dengesini sağlamaya bağlıdır. Kafa içi basınç artışı riskine yönelik önlem almak, basınç artışı gerçekleştiğinde kontrol etmeye yönelik girişimlerde bulunmak, temel olarak solunum ve dolaşım dengesini sürdürme amacı içinde ele alınır.

Kafa travmalarında acil tedavi yaklaşımı;

  • Kafa travmalı hastada kafa içi basınç artışını engellemek ve varsa artmış basıncı bir miktar düşürebilmek için tüm acil bakım ve transfer sırasında başı gövdesi ile birlikte 30-45 derece yükseltilmelidir.
  • Pulse oksimetre ile solunum monitorize edilmelidir. Oksijen saturasyonu SpO2 %94 ün üstünde tutulmaya çalışılmalıdır. SpO2 nin %90 ın altındaki değerlerde beyinde geri dönüşümsüz hasarlar oluşabileceği unutulmamalıdır.
  • Kafa travmalı hastanın solunumu yetersiz ise %100 oksijen ile balon-valf-maske kullanılarak solunum desteklenmelidir. Balon-valf-maske ile %100 oksijen ile solutmada solunum sayısının yetişkinlerde 10/dk, 8 yaş altı çocuklarda 20/dk, yenidoğanlarda 25/dk düzeyinde tutulması önerilmektedir.
  • Eğer solunum yeterli ise geri dönüşümsüz rezervuarlı oksijen maskesiyle 6-10 lt/dk akış hızında solunum desteklenmelidir.
  • Pupil reaksiyonu ve büyüklüğü değerlendirilmelidir. Tek taraflı genişlemiş pupil veya çift taraflı sabit ve dilate pupil beyin herniasyonu belirtileridir. Bu durum kafa içi basıncını düşürmek için acil müdahale gerektirir.
  • Bilinci açık hastada eşit olmayan pupiller beyin herniasyonu veya artmış kafa içi basıncı belirtisi değildir.
  • Her kafa travmalı ve ciddi yaralanmalı hastada spinal travmadan şüphe edilmelidir.
  • Spinal kord bütünlüğü aşağıdaki muayenelerle değerlendirilmelidir.
  •              – Bilinci açık hastada, komut ile extremitelerini hareket ettirebilme yeteneği ve duyusal muayenesi yapılmalıdır.
  •              – Bilinci kapalı hastada ise ağrılı uyarana ekstremite hareketinin yanıtı değerlendirilmelidir.

22 Aralık 2016
1.608 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

BİR YORUM YAZIN