0850 259 84 72 ( VİRA )

Sosyal Medyada Biz}

VİRA AKADEMİ İLK YARDIM EĞİTİCİ EĞİTİM MERKEZİ
Vira Akademi olarak başta temel ilk yardım eğitimi ve ilk yardım eğitimci eğitimi olmak üzere yüksekte çalışma eğitimi, yangın eğitimi, arama kurtarma eğitimi, hijyen eğitimi ve zorunlu olan tüm mesleki eğitimleri vermekteyiz.
TÜMÜNÜ GÖR

kafatası ve omurga yaralanmaları

kafatası ve omurga yaralanmaları

kafatası ve omurga yaralanmaları

Genellikle düşme sonucu ya da otomobil veya bisiklet kazaları gibi durumlarda alınan darbe durumlarında karşılaştığımız ya da en fazla şüphelenmemiz gereken kafatası ve omurga yaralanmaları dır.

Kafatası ve omurga yaralanmalarında ilgili bölgede dış kanama olabilir. Dış kanama görülse de görülmese de hasta/yaralı da bilinç düzeyinde değişme ya da hafıza kaybı oluşabilir. alınan darbe sonucu vücutta aşırı ağrı olması beklenen bir durumdur. kafatası ve omurga yaralanmalarında ilgili bölgenin kemiklerinde şekil bozukluğu, göz çevresi ve kulak çevresinde  morluk oluşabilir. Ayrıca kulaktan ve burundan sıvı (kan ya da omurilik) gelebilir.

Hasta / yaralıda yukarıda bahsedilen belirtilerin görülmediği durumlarda bile yüz ve köprücük kemiği yaralanmaları, düşme vakaları, trafik kazalarında, bilincin kapalı olduğu durumlarda tüm hasta / yaralılara kafatası ve omurga yaralanması var olarak düşünülerek müdahalenin bu doğrultuda yapılması gerekmektedir.

Kafatası Yaralanmaları Çeşitleri

Baş derisinde yaralanma: Saç derisi yumuşak ve birazda olsa elastik olduğundan herhangi bir çarpma sonucunda kolaylıkla kanayabilir. Hasta/yaralıda böyle bir yaralanma mevcut ise öncelikle kanama durdurulmalıdır.

Kafatası kırıkları: Kafatası kırıklarında en önemli durum beynin zarar görmesidir. Böyle bir durumda yapılacak ilk şey bilinç kontrolüdür.

Yüz bölgesindeki yaralanmalar: Yüz yaralanmalarında ağız ve burun kanamasından dolayı solunum zarar görebilir. Bu durumda hasta/yaralının solunumu kontrol edilmelidir.

Omurga yaralanmaları: Kazalarda en çok zarar görebilecek bölgedir. Omurga yaralanmalarında hasta/yaralı kesinlikle hareket ettirilmemeli ve gövde ekseni bozulmadan uygun taşıma yöntemleri ile taşınmalıdır.

Kafatası ve omurga yaralanmalarında ilk yardım kafatasi-ve-omurga-yaralanmalari-vira-akademi

♦ Çevre ve kişiler açısından gerekli güvenlik önlemleri alınır.

♦ Hasta/yaralıya bilinç kontrolü yapılır.

♦ Hasta/yaralıda yaşam bulguları değerlendirilir. (ABC)

♦ Tıbbi yardım istenir. (112)

♦ Hasta/yaralının baş-boyun-gövde ekseni bozulmamalıdır ve hasta/yaralının bilinci açık kesinlikle hareket etmemesi sağlanmalıdır.

 

24 Kasım 2016
2.973 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. emrgln dedi ki:

    elinize sağlık açıklayıcı bir yazı olmuş. Ödevim için çok yardımcı oldu ilk yardım konusu sağolun.

BİR YORUM YAZIN