0850 259 84 72 ( VİRA )

Sosyal Medyada Biz}

VİRA AKADEMİ İLK YARDIM EĞİTİCİ EĞİTİM MERKEZİ
Vira Akademi olarak başta temel ilk yardım eğitimi ve ilk yardım eğitimci eğitimi olmak üzere yüksekte çalışma eğitimi, yangın eğitimi, arama kurtarma eğitimi, hijyen eğitimi ve zorunlu olan tüm mesleki eğitimleri vermekteyiz.
TÜMÜNÜ GÖR

olay yeri güvenlik önlemleri

olay yeri güvenlik önlemleri

olay yeri güvenlik önlemleri

Aşağıda olay yeri yöneticisinin görev akışını sıklıkla aksatan durumlar ve bu durumlarda olay yeri yöneticisi tarafından alınması gereken önlemler ( olay yeri güvenlik önlemleri ) ve kararlar ele alınmıştır. Bunlar;

 1. 112 KKM tarafından kendisine bildirilen olay ile karşılaşılan olay arasında farklılık var ise olay yerine ulaşan sağlık ekibi durumu derhal 112 KKM ye bildirmelidir.
 2. 112 KKM olayla ilgili ambulans görevlendirmesi yanında güvenliği sağlamak üzere emniyet birimlerine de haber verir.
 3. Olay yerine ulaşıldığında emniyet birimleri henüz ulaşmamış ise ve olay yerine ulaşan ilk ambulansın sorumlusu, olay yerinin güvenli olmadığını düşünüyorsa (silahlı çatışma gibi) 112 KKM yi bilgilendirerek müdahaleyi emniyet birimleri gelip gerekli önlemleri alıncaya kadar ertelemelidir.
 4. Bu durumda ambulans, olay yerini görecek ancak risk ile karşılaştığında olay yerinden uzaklaşa bilmesine olanak verecek bir konum ve mesafede tutunmalıdır.
 5. Başta trafik kazaları olmak üzere sağlık ekibi ile emniyet biriminin birlikte çalışmasını gerektiren durumlarda emniyet birimleri olay yerine henüz ulaşamamışlarsa, olay yerinde trafik güvenliği dışında bir güvenlik açığı bulunmuyorsa güvenlik ekipleri gelinceye kadar olay yeri güvenliği sağlanmalıdır. olay yeri yöneticisi güvenlik birimlerinin olay yerine ulaşmadıkları bilgisini 112 KKM ye iletmelidir.

 

Alınması gereken güvenlik önlemleri

 •  Ambulans trafik güvenliğini aksatmayacak şekilde tepe lambaları ve flaşörleri açık biçimde olay yerinde bekletilerek olası ek kazalara karşı önlem alınır.
 • Olay trafik kazası ise kazaya uygun mesafede ve yerde park edilmesi önemlidir.
 • Olay yerinde polis veya itfaiye aracının varlığına göre ambulansın park edilmesi gerekmektedir.
 • Olay tehlikeli madde taşımayan, sıkışmasız çoklu trafik kazası (yolda açık şerit var) ise; ambulans ilk ulaşan ekip ise kaza alanından iki ambulans boyu arka tarafta park edilir.olay yeri güvenlik önlemleri
 • Ambulans kaza yapan araçlar ile aynı şeritte bulunur, ambulansın arkasına hız limitlerinin yarısı kadar olacak (takip mesafesi) metre cinsinden uzaklığa en fazla 25 m ara ile boş olan şeride yönlendirecek şekilde koliler yerleştirilir.
 • Olay tehlikeli madde taşımayan sıkışmasız çoklu trafik kazası (yolda açık şerit yok) ise; ambulans kazanın olduğu bölümden giriş yapmışsa kazadan iki ambulans boyu geride park edilir ve ambulansın arkasına yoldaki hız limitinin yarısı kadar olacak uzaklığa (takip mesafesi) koniler konarak tüm şeritler kapatılır. Eğer ambulans kazanın karşı yönündeki bölümden geliyorsa, önce sağda sonra solda ambulansı güvenli bir alana park edip bulunduğu yol bölümünde tek şerit kalacak şekilde ambulansın arkasında yoldaki hız limitinin yarısı kadar mesafeden, konilerle yol kapatılır.
 • Tehlikeli madde taşımayan, sıkışmalı ve sıkışmasız çoklu trafik kazalarında;
 • Ambulans ekibi ilk ekip olarak gelip konuşlandıktan sonra araçta müdahale edebilmek için kontak kapatılır, el freni çekilir, can güvenliği sorunu yoksa triaja başlanır.
 • Eğer olay yerine emniyet ve itfaiye gelmiş ise güvenlik tedbirlerini almak, araca müdahale edilebilecek güvenli ortamı sağlamak bu ekiplerin görevidir. İtfaiye ve sağlık ekibi aynı anda geldiyse olay yeri güvenliğinin sağlanması itfaiyenin görevidir.
 • Tehlikeli madde taşıyan sıkışmalı ve sıkışmasız çoklu trafik kazalarında; yönetim afet ve acil durum yönetimi başkanlığın dadır. Acil sağlık ekipleri AFAD ın belirlediği soğuk alanda beklerler.
 • Olay yerinin güvenli hale getirilmesi için gerekirse ışık, lobut vb. malzeme ve işaretlemeler kullanılmalı, güvenlik bandı ile olay yeri alanı çevrilmelidir. Kaza alanı incelenmeli ve güvenlik sorununa yol açabilecek durumlar tespit edilerek 112 KKM den ek yardım istenmelidir.olay yeri güvenlik önlemleri
14 Aralık 2016
9.883 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN