0850 259 84 72 ( VİRA )

Sosyal Medyada Biz}

VİRA AKADEMİ İLK YARDIM EĞİTİCİ EĞİTİM MERKEZİ
Vira Akademi olarak başta temel ilk yardım eğitimi ve ilk yardım eğitimci eğitimi olmak üzere yüksekte çalışma eğitimi, yangın eğitimi, arama kurtarma eğitimi, hijyen eğitimi ve zorunlu olan tüm mesleki eğitimleri vermekteyiz.
TÜMÜNÜ GÖR

olay yeri yöneticisinin temel görevleri

olay yeri yöneticisinin temel görevleri

olay yeri yöneticisinin temel görevleri

Olay yeri yönetiminde kaosa ve önlenemez sonuçlara neden olabilecek en büyük hata olay yerine ulaşan ilk ambulansın yaralı bir hastayı alıp olay yerinden uzaklaşmasıdır. Bu nedenle olay yerinde bulunan tüm sağlık ekipleri olay yeri yöneticisi koordinasyonunda olmalıdır ve olay yeri yönetimi için temel ilke “olay yerine ilk ulaşanın olay yerinden en son ayrılacağı” ilkesidir. olay yeri yöneticisinin temel görevleri ;

 1. Kendini tanıtıcı, karanlıkta da görülebilen olay yeri yöneticisi kıyafeti giyer.
 2. Görevlendirme yapıldığı anda ve olay yerine ulaşıldığında ambulanstan inmeden önce kendisi ile ekibinin koruyucu giysi ve ekipmanının hazır, kullanılır durumda olduğunu denetler
 3. Ambulansın olay yerinde güvenli biçimde park edilmesini sağlar.
 4. Ambulansın tepe lambaları ve dörtlü flaşörlerinin açık olmasına, gece ise farlarının da açık tutulmasına dikkat eder.
 5. Olay yerine daha önce ulaşmış emniyet birimlerinden olayla ilgili kısa bilgi alır ve durumu ön rapor hazırlanmasını kolaylaştırmak üzere 112 KKM ye iletir.
 6. Olay yerinde görevli diğer birimler ile koordinasyon sağlar.
 7. Emniyet birimlerinden çevre ve yol güvenliği sağlanmasını ve ilgisiz kişilerin olay yerinden uzaklaştırılmalarını ister.
 8. Olay yerinde ek ambulans veya itfaiye, arama kurtarma gibi birim ve ekiplere gereksinim olup olmadığını saptar. Gereklilik talepleri 112 KKM ye bildirilir.
 9.  Derhal olaydan etkilenmiş hastaların triaj işlemini gerçekleştirir veya gerçekleştirilmesine refakat eder.
 10. Olay yerine gelen acil sağlık ekiplerine triaj önceliğine göre hastalara acil tıbbi müdahale görevi verir.
 11. Olay yerinde acil tıbbi tedavileri yapılmış hastaların uygun kara ve hava ambulansları ile nakil işlemlerini koordine eder.
 12. Olayla ilgili kayıtları tutar.
 13. Olay yerinde sağlık tehditlerinin ortada kalkması yani olayın sonlanması ile son ambulans ayrıldıktan sonra olay yerinden ayrılır.

Yukarıda sağlıkçı bir olay yeri yöneticisinden beklenen olağan görev akışı belirtilmiştir. Ancak çoğu zaman bu akış kesintiye uğrar. çünkü güvenlik, itfaiye, arama kurtarma gibi farklı birimlerin bir arada çalışması ve farklı çalışma alışkanlıkları koordinasyon sorunlarına yol açabilir. Yine olayla ilgili yeterince açık olmayan ilk bilgilere göre hareket eden 112 KKM ve görevli sağlık ekipleri her zaman olay yerinde sürprizlerle karşılaşabilirler. Bu yüzden olay yeri yöneticisinin olay yerinde görev akışını bozabilecek durumlar karşısında çözüm üretecek bilgi ve deneyiminin olması gerekir.

13 Aralık 2016
2.144 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN