0850 259 84 72 ( VİRA )

Sosyal Medyada Biz}

VİRA AKADEMİ İLK YARDIM EĞİTİCİ EĞİTİM MERKEZİ
Vira Akademi olarak başta temel ilk yardım eğitimi ve ilk yardım eğitimci eğitimi olmak üzere yüksekte çalışma eğitimi, yangın eğitimi, arama kurtarma eğitimi, hijyen eğitimi ve zorunlu olan tüm mesleki eğitimleri vermekteyiz.
TÜMÜNÜ GÖR

Olay yeri yönetimi aşamaları

Olay yeri yönetimi aşamaları

Olay yeri yönetimi aşamaları

1)alarm ve reaksiyon aşaması

Acil sağlık hizmeti gereksinimi ile ilgili bir olay bildirimi yapılması ile başlayıp ilk sağlık ekibinin olay yerine ulaşmasına kadar geçen sürede olay yeri yönetimi 112 komuta kontrol merkezinin sorumluluğundadır. Olay bildirimi aldığı anda 112 kkm alarm aşamasına geçer. 112 kkm elindeki olanakları göz önünde bulundurarak reaksiyon verir ve hızla bildirimi yapılan durumu değerlendirerek etkin müdahalenin yapılması ve için gerekli işlemleri gerçekleştirir ve sürdürür. Bu aşamada olayın niteliğine göre 112 kkm aşağıdaki işlemleri gerçekleştirir.olay yeri yönetimi aşamaları

 1. Olayı doğrular
 2. Olay hakkında bilgi edinir ( Olay yeri ve zamanı etkilenen bölge ve kişi sayısı etkilenme biçimi ulaşım yolları vb. )
 3. Olayın büyüklüğüne göre gerekli sağlık ekibi ve ambulans sayısını belirleyerek olay yerine yönlendirir.
 4. Olayın özelliğine göre acil sağlık ekipleri dışında gerekli diğer ekip gereksinimini belirler. Bu doğrultuda ilgili diğer kurumlarla iletişime geçer ve bilgi verir. ( UMKE, İtfaiye, Emniyet, Arama Kurtarma Birimleri, Askeri ekipler vb.)
 5. İlk ekip ulaşana kadar olay yeri yönetimini üstlenir.
 6. Olay ve olay yerine ilişkin aldığı ek bilgileri olay yerindeki görevli acil sağlık ekiplerine iletir.
 7. Üst yöneticilere olayla ilgili bilgi verir.
 8. Olayla ilgili kayıtları tutar ve ilgili yerlere iletir. ( İl afet ve acil durum yönetim merkezi, Sağlık bakanlığı sağlık afet koordinasyon merkezi )

olay yeri yönetimi aşamaları

2)Operasyon aşaması

112 kkm tarafından görevlendirilerek olay yerine ulaşan ilk ekibin her olayda yerine getirmesi zorunlu olay yeri yönetimi aşağıdaki şekilde basamaklandırılır

 1. Olay yeri güvenliğinin değerlendirilmesi
 2. Olaya yol açan mekanizmanın değerlendirilmesi
 3. Hasta sayısının saptanması
 4. Triyaj ve tedavi
 5. Olayda ek kaynak gereksiniminin saptanması

Adli vakalara yaklaşımda sağlık personelinin dikkat etmesi gereken hususlar;

 1. Olay yeri müdahale sırasında bozulduysa olay yerinin ilk hali ve olay yerinde yapılan çalışmalar hakkında olay yeri inceleme ekiplerine bilgi verilmelidir.
 2. Tıbbi zorunluluk dışında ateşli silah kullanılan olaylarda şahsın el ve bilekleri temizlenmemeli, temizlenme zorunluluğu varsa kullanılan malzemeler emniyet görevlilerine teslim edilmelidir.
 3. Şahsın üzerindeki elbisede bulunan çekirdek giriş deliğinin olduğu bölge kesilmemeli ve yırtılmamalıdır.
 4. Hastaneye nakledilen yaralının elbisesi müdahale esnasında çıkarılmışsa muhafaza edilerek hastane polisine verilmelidir.
 5. Yaralı şahıslar taşınırken üzerlerinde kıymetli eşya ayrıca suç aleti olabilecek delillere dikkat edilerek delil özelliğinin korunmasına özen gösterilmelidir.
 6. Ölen şahısların durumu ile ilgili şüpheli ölüm olup olmadığı kesinleşmeden ölen şahsın yakınlarına veya üçüncü kişilere bilgi verilmemelidir.
 7. Olay yerinde rast gele hareket edilmemelidir. Delil kirlenmesi ve yok olmasına meydan vermemek için olay yerinde çok hareket edilmemeli, zorunlu tıbbi müdahale dışında ortam korunmalı ve olay yeri işaretlenerek giriş çıkışların ve müdahalenin daha az delil bulunan alanda yapılmasına dikkat edilmelidir.
12 Aralık 2016
2.138 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN