0850 259 84 72 ( VİRA )

Sosyal Medyada Biz}

VİRA AKADEMİ İLK YARDIM EĞİTİCİ EĞİTİM MERKEZİ
Vira Akademi olarak başta temel ilk yardım eğitimi ve ilk yardım eğitimci eğitimi olmak üzere yüksekte çalışma eğitimi, yangın eğitimi, arama kurtarma eğitimi, hijyen eğitimi ve zorunlu olan tüm mesleki eğitimleri vermekteyiz.
TÜMÜNÜ GÖR
olay yeri yönetimi

olay yeri yönetimi

Afet yönetimi ile olay yeri yönetimi, organizasyon yöntemleri ve amaçları bakımından birbirine benzemekle birlikte olayın boyutu, oluş şekli, süresi ve uygulamaları bakımından farklılıklar gösterir. Bu farklılıklar olay yeri yönetimi nin kendi çerçevesi içerisinde ele alınmasını gerektirir. Hastalara müdahale etmeden önce olay yerinin yönetilmesi ve triyaj gereksiniminin olup olmadığının sorgulanması gerekir.

Olay yeri yönetimi: Olayı ve şartlarını değerlendirerek olaydan etkilenenlere en kısa sürede ve etkin hizmet vermeye yönelik acil sağlık hizmeti organizasyonudur.

Olay yeri yöneticisi: Bir olay sonucu ortaya çıkan acil tıbbi tedavi ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak sağlık ekiplerinin malzemelerinin araçların etkili ve verimli kullanımı organize eden diğer kurumların olay yeri yöneticileri ile birlikte çalışan ve olay yerini sağlık açısından yöneten yetkili kişidir.

Olay yeri yönetimi rastgele yapılamaz. Acil sağlık hizmetlerinde görevli personelin tamamının yönetimini gerçekleştirebilecek düzeyde eğitim almış ve tatbikatlarla bilgilerini tutuma dönüştürmüş olmaları önemlidir.

Olay yeri yönetiminin aşamaları

Acil sağlık hizmeti gereksinimi doğuran bir olayla ilgili bildirim yapıldığında genellikle aşağıda belirtilen akış ve ilkeler çerçevesinde olay yeri yönetimi yerine getirilir. Bunlar;

  1. Alarm ve reaksiyon aşaması
  2. Operasyon aşaması
  3. Toplanma ve terk aşaması
  4. Değerlendirme aşaması
  5. Eğitim ve tatbikat aşaması

Büyük çaplı olaylarda olay yeri yönetimi

Meydana gelen olay büyük çaplı ( deprem, uçak kazası, tren kazası, maden kazası, bina çökmesi vb.) yaralı sayısı fazla ve olayın sonuçlanması uzun sürecek ise olay yeri yöneticisinin bir ekip ile çalışması ve gerekli sağlık hizmet alanlarının oluşturulması gerekmektedir. Büyük çaplı olaylarda başlangıçta 112 kkm nin olay yerine sağlık ekibi ulaşıncaya kadar olan sürede olay yeri yöneticiliği ve olay yerine ilk ulaşan sağlık ekibinin ekip liderinin olay yeri yöneticiliğini üstlenmesi kuralı değişmez. Ancak Bu tür durumlar anlaşılır anlaşılmaz olay yeri yönetimi konusunda deneyimi olan bir sağlık yöneticisinin sağlık bakanlığı ya da il sağlık müdürlüğü tarafından olay yerine görevlendirilmesi uygun olacaktır. Olay yeri yöneticisi olarak görevlendirilen kişi olay yerine giderek olay yeri yöneticiliğini devralır, olayın büyüklüğü, etki alanı ve müdahale süresi gibi etkenleri dikkate alarak olay yeri yönetim ekibini oluşturur.

11 Aralık 2016
1.907 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN