0850 259 84 72 ( VİRA )

Sosyal Medyada Biz}

VİRA AKADEMİ İLK YARDIM EĞİTİCİ EĞİTİM MERKEZİ
Vira Akademi olarak başta temel ilk yardım eğitimi ve ilk yardım eğitimci eğitimi olmak üzere yüksekte çalışma eğitimi, yangın eğitimi, arama kurtarma eğitimi, hijyen eğitimi ve zorunlu olan tüm mesleki eğitimleri vermekteyiz.
TÜMÜNÜ GÖR

Olumsuz hava koşulları ve sağlık

Olumsuz hava koşulları ve sağlık

Olumsuz hava koşulları ve sağlık

Olumsuz hava koşulları tüm kentlerimizi etkisi altına almış durumda. Uzmanların yaptığı açıklamalara göre son günlerde olumsuz hava koşulları bekleniyordu fakat bu kadar soğuk olacağı tahmin edilememişti. Bir çok şehirde ulaşım aksamış durumda. Kar yağışının ardından gelen sert rüzgar ve soğuk hava dalgası etkisini tüm ülkede göstermektedir.

Uzmanlar hava koşullarındaki bu olumsuzluğun bir süre devam edeceği konusunda bizleri uyarıyor. Bu durumda beslenmemize ve giydiklerimize özen göstermeliyiz. Estetik kaygısı sebebiyle birçok kişi havanın soğuk olmasına aldırış etmeden mevsim şartlarına uygun olmayan kıyafetler giymeye devam ediyor. Bu durum da önce birey sağlığını sonra toplum sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Hastalanan kişiler çok kısa süre içerisinde evindeki diğer bireylerin de hasta olmasına sebep oluyor. Soğuk kış aylarında insanların genelde kapalı mekanlarda vakit geçirmesi sebebiyle de bulaşıcı hastalıklar toplumda giderek yayılmaya devam ediyor.

Bu sebeple hastalık gelip bizi bulmadan bizim bazı önlemler almamız gerekiyor. Bu önlemlerin en başında mevsim şartlarına uygun olarak giyinmek ve vücudumuzu soğuktan korumak geliyor. Sonrasında sağlıklı beslenmek gerekiyor. Özellikle grip aşısı, kış çayları, yeşil çay, sarımsak, bol sebze ve meyve tüketimi hastalıkların önüne geçebiliyor. Hastalıkların en keskin ve önemli tedavisi hasta olmamaktır.

Olumsuz hava koşulları sağlığımızı nasıl etkiliyor?

Hava koşullarının giderek kötüleşmesi sağlığımızı da bir çok yönden etkiliyor. Kişilerin soğuktan korunamaması ve mevsim şartlarına göre giyinmemesi sebebiyle hastalıklar çok kolay bir şekilde bizi bulabiliyor. Soğuk sebebiyle genel olarak bağışıklık sistemlerimiz zayıflıyor. Zayıflayan bünyelere de virüsler kolayca bulaşarak kişilerin hasta olmasını sağlamaktadır. Gribal enfeksiyonların yanı sıra olumsuz hava koşulları kişilerin yaralanmasına da sebep olmaktadır.

Soğuk hava nedeniyle bir çok yerde buzlanma görülmektedir. Bu buzlanma araçların trafik kazası yapmasına sebep olmakla birlikte kişilerin kayıp düşmesine de sebep olmaktadır. Bu tarz trafik kazaları ve düşmeler sonucu kişilerde kafa travması, boyun travması, omurilik yaralanması, kırık, çıkık ve burkulma gibi olaylar görülmektedir. Böyle olaylarla karşılaşmamak için çok dikkatli olmamız gerekmektedir. Yapılan en büyük hatalardan birisi karlı havalarda, yerde buzlanma varken, havanın soğuk olması sebebiyle ellerin cepte yürünmesi alışkanlığıdır. Eller cepte yürünürken aniden ayağın kayması sonucu, denge kurmak zor olduğu için yere düşmek kaçınılmaz olur. Bu sebeple eller cepte yürümek yerine elleri soğuktan korumak için koruyucu eldiven kullanılması bu tarz kazaların önüne geçilmesinde faydalı olacaktır.

Sonuç olarak trafik kazası veya yaya kazaları sonucu ortaya çıkan travma durumlarında temel ilk yardım uygulamalarını bilmek ve uygulamak birey ve toplum sağlığı açısından faydalı olacaktır.

Beklenen hava sıcaklıkları;

Ankara: -1 İstanbul:  3 Bursa:  3 İzmir: 5 Adana:  12 Antalya:  11  Samsun:  6  Trabzon: 10 Erzurum:  -2 Diyarbakır:  9

10 Ocak 2017
1.648 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN