0850 259 84 72 ( VİRA )

Sosyal Medyada Biz}

VİRA AKADEMİ İLK YARDIM EĞİTİCİ EĞİTİM MERKEZİ
Vira Akademi olarak başta temel ilk yardım eğitimi ve ilk yardım eğitimci eğitimi olmak üzere yüksekte çalışma eğitimi, yangın eğitimi, arama kurtarma eğitimi, hijyen eğitimi ve zorunlu olan tüm mesleki eğitimleri vermekteyiz.
TÜMÜNÜ GÖR

sara krizinde ilk yardım

sara krizinde ilk yardım

Sara Krizinde İlk Yardım Uygulamaları

Epilepsi; beyinde bulunan nöronların normal dışında elektro-kimyasal boşalmaları sonucunda kendini gösteren nörolojik bir hastalıktır. Beynin normal çalışması sırasında elektriğin aşırı ve kontrolsüz olarak dışarı atılması sonucu ortaya çıkan bozukluklar olarak karşımıza çıkar. Epilepsi halk arasında sara olarak bilinmektedir. Sara olmayan kokuları alma ve yoğun kasılmalarla kendini gösteren nörolojik bir rahatsızlıktır. Genellikle doğuştan gelen bir hastalık olmakla birlikte sonradan da ortaya çıkabilmektedir. Hasta birden bağırmaya başlar ve bilincini kaybederek yere düşer. Yoğun olarak adele kasılmaları yaşanmaktadır. Bu adele kasılmaları nefesin kısa süreli kesilmesine de sebep olabilmektedir. Dudaklarda ve yüzde morarma gözlenmektedir. Bu belirtileri gözlemleyerek sara krizinde ilk yardım uygulamalarını bilmek ve uygulamak faydalı olacaktır.  Hastada genel kasılmaların yanı sıra sesli nefes alma ve altına kaçırma görülebilir. Hasta dilini ısırabilir soluk yolunu tıkayabilir. Kasılmalar sırasında bilinç yerinde olmadığı için hasta başını yere çarpıp yaralanabilir. Hareketler kontrolsüzdür. Son aşamada hasta uyanır ve şaşkındır. Nerede olduğunu ve ne yaptığını hatırlamaz. Sara krizinde ilk yardım önemli bir yere sahiptir.

Sara krizinde ilk yardım

 1. Güvenlik önlemleri vakaya uygun bir şekilde alınır.
 2. 112 aranarak tıbbi yardım istenir.
 3. Kişi kendine zarar vermeyecek şekilde serbest bırakılır.
 4. Hasta kasılma sırasında bağlanmaz ve kasılmalar engellenmez.
 5. Kilitlenmiş olan çene açılmaya çalışılmaz.
 6. Kriz esnasında soğan, kolonya, kaşık vb. yabancı madde kullanılmaz.
 7. Hastanın başının altına yastık konulabilir.
 8. Kendini yaralamasına neden olabilecek maddeler ortamdan uzaklaştırılır.
 9. Sıkı elbiseler, gömlek düğmesi, kravat vs. çıkarılır.
 10. Kusma ihtimali değerlendirilip yutmaması için dikkatlice gözlenir.
 11. Düşme sonucunca yaralanma olduysa tedavi uygulanır.

sara-krizinde-ilk-yardim-uygulamalari-vira-akademiSara krizinde ilk yardım uygulanırken hastanın kendine zarar vermesine engel olmak için gerekli önlemler alınmalıdır. İlk yardım uygulayacak kişi kendi güvenliğini de sağlamalıdır. Hastaya yardım etmek isterken istemsiz kasılmalar sonucu bilinci olmayan hasta tarafından zarar görebilir. Hastanın kitlenmiş olan çenesini açmaya çalışarak çene kas ve kemiklerine zarar verilebilir. Bu sebeple bu tür zorlayıcı müdahalelerden uzak durulmalıdır. Hastaya yardım etmek istersen yanlış uygulamalar sonucu zarar verilebileceği unutulmadan hareket edilmelidir.

 

01 Aralık 2016
1.260 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN