0850 259 84 72 ( VİRA )

Sosyal Medyada Biz}

VİRA AKADEMİ İLK YARDIM EĞİTİCİ EĞİTİM MERKEZİ
Vira Akademi olarak başta temel ilk yardım eğitimi ve ilk yardım eğitimci eğitimi olmak üzere yüksekte çalışma eğitimi, yangın eğitimi, arama kurtarma eğitimi, hijyen eğitimi ve zorunlu olan tüm mesleki eğitimleri vermekteyiz.
TÜMÜNÜ GÖR

solunum ve dolaşım kontrolü

solunum ve dolaşım kontrolü

solunum ve dolaşım kontrolü

Havayolu kontrolü sağlandıktan sonra bu basamağa geçilir. Havayolu açıklığının sağlanmış olması, solunumun yeterli olduğunu göstermez. Solunumun yeterli olması için akciğerlerin, göğüs kafesinin ve diyafragmanın birlikte organize çalışarak solunumdaki işlevlerini yerine getiriyor olmaları gerekir. Bu komponentlerden herhangi birinde travma etkisi var ise ventilasyonun bozularak solunum yetmezliği gelişme riski her zaman mümkündür. Bu sebeple solunum ve dolaşım kontrolü hayati önem taşımaktadır.

Öncelikle solunum yeterli olup olmadığı değerlendirilmelidir. Dakikadaki solunum hızı ve solunum derinliği normal, solunumu düzenli, patalojik solunum sesleri duyulmuyor, deri ve mukoza normal görünümde ise solunum yeterlidir. Bu aşamada göğüs üzerinde penetran yara olup olmadığına bakılmalıdır. ilk yardım

Travma hastasında takipne, hiperpne, taşikardi ve yardımcı solunum kaslarının devrede olduğu gözlenirse solunum yetersizdir ve derhal hastanın solunumunun oksijenle ve ventilasyonla desteklenmesi gerekmektedir.

Travma hastasında solunum yetersizliği varsa hastada solunum yetmezliğine sebep olabilecek göğüs travmasının varlığı kontrol edilmelidir. Solunumu bozabilecek göğüs yaralanmaları: basınçlı pnömotoraks, açık pnömotoraks, pulmoner kontüzyon ile birlikte olan yelken göğüs ve masif hemotorakstır. Bu tğr göğüs yaralanmalarının varlığı anlaşıldığında, tedavisi ertelenmeden birincil değerlendirme içinde yapılır ve diğer basamaklara sonra geçilir. Ancak anlatım kolaylığı ve tekrarlara düşmemek için solunumu bozabilecek göğüs yaralanmaları ikincil değerlendirme bölümünde incelenecektir.

dolaşım kontrolü

Havayolu ve solunum ile ilgili sorunların çözülmesinden sonra dolaşım yeterliliğin değerlendirilmesi gerekir. Solunum ve dolaşım kontrolü hayati önem taşımaktadır. Dolaşım yeterliliğine;

  1. Kanama
  2. Nabız
  3. Bilinç
  4. Deri rengi
  5. Vücut ısısı
  6. Kapiller geri dolum zamanına bakılarak karar verilmelidir.

Kanama kontrolü; dolaşım değerlendirmesinde öncelikle hızlı bir şekilde varsa eksternal kanamanın varlığına bakılarak başlanmalıdır. Kanama devam ederken perfüzyonu düzeltmeye çalışmanın bir anlamı yoktur ve boşuna zaman kaybettirir.

Nabız kontrolü; esas olarak karotis arter ya da femoral arterden yapılır. Nabzın varlığı yanında niteliği, hızı ve ritmi de değerlendirilmelidir. Radiyal nabzın alınması sistolik kan basıncının asgari 80 mmHg, femoral kan basıncının alınması asgari 60 mmHg düzeyinde olduğunu gösterir. Bu nedenle örneğin radyal nabızın alınamaması karotis ve femoral nabzın olmadığı anlamına gelmeyeceğinden hatalı nabızsızlık değerlendirmelerine yol açmamak için nabız değerlendirmesinin öncelikle karotis arterden, olanak yoksa femoral arterden yapılması uygun olacaktır.

Bilinç kontrolü; dolaşım yetmezliği durumunda, dolaşan kan miktarının azalmasına bağlı olarak beynin perfüzyonu büyük oranda etkilenir ve bilinç düzeyinde uyku halinden koma haline kadar giden değişikliklere yol açar. Bilincin yetersizliği büyük bir oranda dolaşım yetersizliğinin düzeyi konusunda önemli olmakla birlikte önemli oranda kanaması olan hastanın bilincinin halen açık olabileceği unutulmamalıdır.

Deri rengi; özellikle hipovolemik şoku olan hastaların değerlendirilmesi için yararlıdır. Yüzü ve ekstremitesi peöbe olan kişide nadiren hipovolemi vardır. Kan kaybının derecesine göre deride renk değişimleri gözlenmektedir.

18 Aralık 2016
5.676 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN