0850 259 84 72 ( VİRA )

Sosyal Medyada Biz}

VİRA AKADEMİ İLK YARDIM EĞİTİCİ EĞİTİM MERKEZİ
Vira Akademi olarak başta temel ilk yardım eğitimi ve ilk yardım eğitimci eğitimi olmak üzere yüksekte çalışma eğitimi, yangın eğitimi, arama kurtarma eğitimi, hijyen eğitimi ve zorunlu olan tüm mesleki eğitimleri vermekteyiz.
TÜMÜNÜ GÖR

solunum yetmezliği olan hastaya yaklaşım

solunum yetmezliği olan hastaya yaklaşım

SOLUNUM YETMEZLİĞİ OLAN HASTAYA YAKLAŞIM

Solunum yaşam için gerekli olan oksijeni sağlayan fizyolojik bir olaydır. Dış ortamdan alınan oksijenin iç ortamdaki karbondioksitle yer değiştirmesi olayıdır. Solunum sistemi (bkz.solunum sistemi) hücrelerin devamlılığı ve yaşam için gerekli olan oksijenin vücuda atılması ve vücutta biriken karbondioksidin dışarı atılmasını sağlar. Bu sebeple solunum hayatta kalmakla aynı anlamdadır. Solunum yetmezliği hayatı tehdit edebildiği için solunumun varlığı iyi bir şekilde takip edilmeli ve sürekliliğe engel olan sebepler ortadan kaldırılmalıdır. Gerektiği durumlarda acil tıbbi profesyonel destek uygulanmalıdır.

Solunumun devam edebilmesi için bir çok yapının uyum içerisinde çalışması gerekmektedir. Bu uyum akciğer, göğüs duvarı ve sinir-kas kitleleri arasında gerçekleşmelidir. Bu uyum bozulduğu anda solunumla ilgili bazı bozukluklar ortaya çıkabilir ve bu bozukluklar solunum yetmezliğine neden olabilir. Bu sebeple solunumun varlığını gösteren deliller dikkatle incelenmeli ve takip edilmelidir. Bu delillerdeki değişiklik bizi klinik bir tabloya götürebilmektedir.

İzlenmesi gereken işlevler;solunum-yetmezligi

  1. Solunumun hızı
  2. Solunumun hareketleri
  3. Solunum sesleri
  4. Hastanın bilinç düzeyi
  5. Hastanın deri ve mukozasındaki değişiklikler

Solunumun yeterliliğini değerlendirebilmek için hastanın üst bedeni soyulmalıdır. Kişinin yüzü boynu göğsü ve sırtı izlenerek solunumun hızı, sesi ve hareketleri değerlendirilir. Hastanın deri ve ağız mukozası ile birlikte bilinç düzeyi de değerlendirilerek hastanın solunum varlığına karar verilir. Bu değerler değerlendirilirken patolojik diyebilmemiz için solunum seslerinde hırıltı ve hışırtı olması gerekmektedir. Solunumun sesindeki patoloji hışırtı ise bu alt solunum yollarını hırıltı ise üst solunum yollarını işaret etmektedir.

Bilinç düzeyi ise merkezi sinir sistemine bağlı olmakla birlikte solunum sistemindeki fonksiyon bozulmaları sebebiyle de etkilenebilmektedir. Bunun sebebi vücudun ihtiyacı olan oksijen ve karbondioksit yer değişimi ile ilgili bir aksama, vücudun gerekli oksijeni alamayıp biriken oksijenin dışarı atılamaması sebebiyle bilinç seviyesinde bulanıklaşma olmaktadır. Artan karbondioksit miktarına göre bilinç bulanıklığı bayılma ve komaya kadar kadar giden tabloları görmek mümkündür.

Solunum yetmezliği nin ölçülmesi;

Bir sonraki yazımızda solunum yetmezliği nin ölçülmesi ve dokuların yeteri kadar oksijen alamaması sonucu oluşan bazı hastalıklardan bahsedeceğiz. İstek ve önerilerinizi yorum bölümünden bize bildirebilirsiniz.

25 Kasım 2016
2.229 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

BİR YORUM YAZIN