0850 259 84 72 ( VİRA )

Sosyal Medyada Biz}

VİRA AKADEMİ İLK YARDIM EĞİTİCİ EĞİTİM MERKEZİ
Vira Akademi olarak başta temel ilk yardım eğitimi ve ilk yardım eğitimci eğitimi olmak üzere yüksekte çalışma eğitimi, yangın eğitimi, arama kurtarma eğitimi, hijyen eğitimi ve zorunlu olan tüm mesleki eğitimleri vermekteyiz.
TÜMÜNÜ GÖR

solunum yetmezliğinin ölçülmesi

solunum yetmezliğinin ölçülmesi

solunum yetmezliğinin ölçülmesi

Daha önceki yazımızda solunum ile ilgili temel bilgilerden bahsetmiştik. Bu yazımızda solunum yetmezliğinin ölçülmesi ve nedenlerinden bahsedeceğiz. Solunum ve yaşam arasında kuvvetli bir bağ vardır ve bu sebeple solunumun varlığına işaret eden belirtiler dikkatle izlenmelidir. Solunum sesi, hızı ve hareketleri ile ölçülebileceği gibi pulse oksimetre cihazı ile solunum ve nabız ölçülebilmektedir. Oksijen saturasyonu ölçümü hipoksi hakkında bilgi verir. Pulse oksimetre, arterlerdeki hemoglobinlerin farklı ışık emilimini kaydederek arterdeki oksijen miktarını ölçen bir mini monitorizasyon yöntemidir. Cihazın kalibrasyonu üretim esnasında yapılmakta olup her açıldığında kendi kendini kalibre edebilmektedir. SpO2 kandaki oksijen miktarını P ise nabızı göstermektedir. Normal sağlıklı bireylerde SpO2 miktarı %97-99 civarında olmalıdır. Solunumun yeterliliği değerlendirilen hastada problem varsa sorun; solunum sıkıntısı, solunum yetmezliği ve solunum arresti olabilir. Bu problemler en genel anlamda yetersiz doku oksijenizasyonu ile kendisini gösteren klinik durumlardır. Dokunun yeteri kadar oksijenlenememesine  yol açan sebepler göğüs kafesinden veya solunum merkezinden kaynaklı olabilir.

  1. Solunum sıkıntısı; Normal solunum çok az bir iş yüküyle gerçekleşir. Ancak akciğer hastalıkları ve göğüs kafesi yapısını bozan durumlarda solunum iş yükü artar. Bu durumlarda örneğin istirahat halinde iken de tıpkı sırasındaki gibi takipne, taşikardi gibi bulgular ortaya çıkmaya başlar. Sorun ilerlerse hiperpne, yardımcı solunum kaslarının devreye girmesi, burun kanatlarının da solunuma eşlik etmesi gibi bulgular ortaya çıkar. Solunumla ilgili bu evrenin erken fark edilerek oksijenizasyonun sağlanmasıyla bu mekanizmalar ortadan kalkar ve normal solunum fonksiyonlarına geri dönüş sağlanır.
  2. Solunum yetmezliği; Solunum sıkıntısında ortaya çıkan yeterli gaz alış verişini sağlamaya yönelik artmış solunum çabası bulgularının hastayı giderek yorması ve solunum işlevlerini kötüleştirmesiyle artık yeterli gaz alış verişinin sağlanamadığı durumdur. Hastanın spontan solunum çabası vücudun ihtiyaç duyduğu gaz alış verişini sağlayamamaktadır. Bu durumda oksijenlenme sorununa ventilasyon sorunu da eklenmiş olur. Bu nedenle solunum sıkıntısında oksijen desteği yeterli olurken solunum yetmezliğinde en azından hastanın spontan solunumu yeterli seviyeye gelene kadar mekanik ventilatör ile desteklenmesi gerekecektir.
  3. Solunum arresti; Normal solunum işleminin tümüyle ortadan kalktığı oksijenlenme ve ventilasyonun tümüyle dışarıdan yardımla üstlenildiği klinik durumdur. Solunumu normal olarak değerlendirilmeyen hastanın aynı zamanda dolaşımı da etkileneceğinden mümkün olan en kısa sürede kişinin dolaşım yeterliliği de değerlendirilmelidir. Dolaşım yeterliliğini değerlendirmek üzere hastanın kalp hızı, kan basıncı ve sistemik perfüzyon yeterliliğinin değerlendirilmesi ve ayrıca kardiyak monitörizasyonun sağlanması gerekmektedir.

Bir sonraki yazımızda yetersiz oksijenlenmeye bağlı gelişen hastalıklardan bahsedeceğiz…

 

29 Kasım 2016
2.421 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN