0850 259 84 72 ( VİRA )

Sosyal Medyada Biz}

VİRA AKADEMİ İLK YARDIM EĞİTİCİ EĞİTİM MERKEZİ
Vira Akademi olarak başta temel ilk yardım eğitimi ve ilk yardım eğitimci eğitimi olmak üzere yüksekte çalışma eğitimi, yangın eğitimi, arama kurtarma eğitimi, hijyen eğitimi ve zorunlu olan tüm mesleki eğitimleri vermekteyiz.
TÜMÜNÜ GÖR

tespit yöntemleri

tespit yöntemleri

tespit yöntemleri

Kırık, çıkık ve burkulmalarda ilk yardım uygulamalarında hasta/yaralının zarar görmüş bölgesi kesinlikle hareket ettirmeden tespit edilmelidir. Zarar görmüş bölgeye göre uygulanacak farklı tespit yöntemleri bulunmaktadır.

Kol ve Köprücük Kemiği Kırığında Tespit Nasıl Olmalı? tespit-yontemleri-vira-akademi

Kol ve köprücük kemiği tespitinde bandaj olarak üçgen bez kullanılır. İlk olarak hasta/yaralının koltuk altına yumuşak bir madde konur. Üçgen bandajın üst kısmı dirseğe tabanı gövdeye gelecek şekilde bandaj yerleştirilir. Bandajı gövde ve kol arasına sıkıştıracak şekilde kolun dirsek  hizasından kıvrılması sağlanır. Bandajın iki ucu hasta/yaralının boynundan bağlanarak askı oluşturulmuş olur.

Pazı Kemiği Kırığında Tespit Nasıl Olmalı?

Pazı kemiği tespitinde iki adet sert maddeye ihtiyaç vardır. Sert maddelerden biri kolun iç tarafına diğeri dış tarafına arasına ince bir yumuşak madde konarak yerleştirilir ve küçük bandaj yardımıyla sert malzemeler ile arasında kalan kol birbirine bağlanır.

Dirsek Kırığında Tespit Nasıl Olmalı?

Dirsek kırığında hasta/yaralının kolunu düz ya da dirsekten kıvrılmış olmak üzere iki şekilde bulabileceğimizden nasıl bulduysak tespiti o şekilde yapmalı kesinlikle hareket ettirmemeliyiz.

♦ Kol düz ise gövde ile kol arasına yerleştiren sert cisim konur. Kısa ve uzun bandajlar ile kol sert malzemeye, her ikisi de gövdeye bağlanarak tespit işlemi tamamlanmış olur.

♦ Kol kıvrılmış ise tespit üçgen askı yardımıyla gerçekleştirilir.

Dirsek kemiği ve ön kol kırıklarında da sert cisim kullanılarak kırık tespit edilebilir. Bu durumda kolun her iki tarafına da sert cisim konularak bandaj ile tespit yöntemi kullanılır.

Pelvis (leğen) ve Uyluk Kemiği Kırıklarında Tespit Nasıl Olmalı? tespit-yontemleri-pelvis-kirigi-vira-akademi

Her iki kemiğin kırığında da tespit için yumuşak malzemeye sarılmış sert cisim kullanılır. Sert tespit malzemesi olmadığında sağlam bacak ta sert cisim görevini görmektedir.

♦ Hasta/yaralının hasar görmüş bacağı iki elle ayak ve bilekten kavranarak sağlam bacak ile birleştirilir.

♦ Uyluk kemiği kırıklarında koltuk altı – ayak bileği hizasına sert cisim yerleştirilir.

♦ Bacakların arasına yumuşak malzemeden tampon yapılır.

♦ Bilekler bandajla sabitlenir.

♦ Pelvis kemiği kırığında dört, uyluk kemiği kırığında  yedi uzun bandaj ile sert cisim, sağlam ve zarar görmüş bacak birbirine sabitlenir.

Diz kapağı kırığı ve kaval kemiği kırığı tespitinde de aynı yöntem kullanılmaktadır.

 

 

 

30 Kasım 2016
4.925 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

BİR YORUM YAZIN