0850 259 84 72 ( VİRA )

Sosyal Medyada Biz}

VİRA AKADEMİ İLK YARDIM EĞİTİCİ EĞİTİM MERKEZİ
Vira Akademi olarak başta temel ilk yardım eğitimi ve ilk yardım eğitimci eğitimi olmak üzere yüksekte çalışma eğitimi, yangın eğitimi, arama kurtarma eğitimi, hijyen eğitimi ve zorunlu olan tüm mesleki eğitimleri vermekteyiz.
TÜMÜNÜ GÖR

travma hastasının yönetimi

travma hastasının yönetimi

travma hastasının yönetimi

Sağlık ekipleri görevlendirildikleri travma olgusu ile ilgili ön hazırlıklarını istasyonda ve ambulans seyir halindeyken tamamlarlar. 112 komuta kontrol merkezinin görevlendirildiği sağlık ekibine travmanın gerçekleştiği mekan (açık alan, ofis, ev, vb.) oluş şekli ( trafik kazası , yüksekten düşme, ateşli silah yaralanması vb.), etkilenen kişi sayısı , travmalı kişilerin yaşı gibi ön bilgileri aktarması travma hastasının yönetimi için önemlidir.

Olay yerine ulaşıldığında sağlık personeli önce olay yeri güvenliğini sağlar, ardından triyaj işlemi gerektiren çoklu bir yaralanma durumunu kontrol ederler. Bu aşamadan sonra acil olgu yönetim şemasına uygun olarak travma hastasını değerlendirme, travma hastasının yönetimi ve travma hastasının nakli aşamalarını yürütürler.

travma hastasının değerlendirilmesi

Travma hastası değerlendirilmeden önce mutlaka kişisel koruyucu ekipman kullanılmalıdır. Sağlık ekibi öncelikle travma hastasını hareket etmemesi konusunda uyarır. Hastanın hareketi kendisine zarar verebilir. ( örneğin sağlık ekibini karşılamak üzere boynunu çevirmesi ana omurga sinirine zarar verebilir. ) Bu aşamadan sonra ekip lideri kendisini ve ekibini tanıtarak tıbbi değerlendirme için izin ister. Sağlık ekibi izin alınmasını takiben, uyum içinde hareket ederek iş ve işlemlerin en kısa sürede tamamlanmasını sağlar.( mümkünse 2 – 3 dk da ) Bu iş ve işlemler;

  1. Ekip ve malzeme yerleşimi
  2. Birincil değerlendirme ( ABCDE )
  3. İkincil değerlendirme ( Tam vücut muayenesi, tıbbi öykü, SAMPLE, vital parametrelerin izlenimi )
  4. Ön tanı ( ayrıcı tanı ) dır.

Bir sonraki yazımızda bu işlemlerin nasıl yapıldığı detaylı bir şekilde anlatılacaktır.

15 Aralık 2016
1.770 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN