0850 259 84 72 ( VİRA )

Sosyal Medyada Biz}

VİRA AKADEMİ İLK YARDIM EĞİTİCİ EĞİTİM MERKEZİ
Vira Akademi olarak başta temel ilk yardım eğitimi ve ilk yardım eğitimci eğitimi olmak üzere yüksekte çalışma eğitimi, yangın eğitimi, arama kurtarma eğitimi, hijyen eğitimi ve zorunlu olan tüm mesleki eğitimleri vermekteyiz.
TÜMÜNÜ GÖR
VAGAL MANEVRALAR

VAGAL MANEVRALAR

Karotis sinüs masajı, valsalva manevrası, zorlu solunum, hastayı öksürtme, öğürtme, göz kapakları üzerine bası uygulama ve yüze buzlu su tatbiki gibi uygulamaların tamamı vagal manevralar olarak adlandırılır. Yetişkin hastalarda en etkili uygulamalar karotis masajı ve valsalva manevrasıdır. Amaç vagus üzerinden parasempatik uyarıyla AV iletimin gecikmesini sağlamaktır. Tüm düzenli dar QRS li taşikardilerde uygulanabilir. Hasta oturur ya da sırt üstü yatar pozisyonda olmalıdır. Ambulansta ya da ortamda bulunan kuvvetli ışıklar kapatılmalı ve ambulans kabini oda sıcaklığına ayarlanmalıdır. Tek başına ya da birlikte farklı yöntemler denenebilir.

ilk yardım eğitimi, sağlık, acil yardım, av iletimi, taşikardi tedavisi, valsalva manevrası, supraventriküler taşikardi, sağlıklı yaşam, sağlık haberleri, istanbul ilk yardım, vira akademi ilk yardım eğitim merkezi, yüksekte çalışma eğitimi, yangın eğitimi, vagal manevralar, vagal, acil yardım,

Karotis Sinüs Masajı Vagal Manevralar

 1. Daima tek taraflı ve monitörizasyon tatakibi ile yapılmalıdır.
 2. Masaja başlamadan önce hastanın damar yolu açılmış olmalıdır.
 3. Her iki karotis atım ve üfürüm açısından kontrol edilmelidir.
 4. Baş ekstansiyonda ve masaj yapılacak tarafın aksi yönüne çevirili olmalıdır.
 5. Karotis arter palpe edilerek arter üzerine 2,3 ve 4. parmaklar konulmalı ve dairesel hareketler ile masaj yapılarak 5-10 sn bası uygulanmalıdır. Dairesel hareketin amacı karotis sinüsü bulmak ve manuel olarak uyarmaktır.
 6. Masajlar sırasında bası vertebralara doğru uygulanmalıdır. Başarısız olunması durumunda teknik diğer taraftan da denenmelidir.
 7. Daha önce inme geçiren mi ve vt öyküsü olan hastalarda olumsuz kardiyovasküler ve nörolojik sekellere neden olabilir.

Valsalva Manevrası Vagal Manevralar

 1. Hastaya 2-3 defa derin nefes alıp vermesi söylenmelidir.
 2. Hasta sonraki bir nefesini tutar ve ıkınır, ıkınma işlemi 10 sn kadar devam etmelidir.
 3. Hastanın burun deliklerinin kapatılması manevranın etkinliğini arttırır.
 4. Bir diğer teknik olarak 20 cc lik boş bir enjektörün iğnesi çıkarılır ve uç kısmında bulunan pistonu hastanın üfleyerek geri itmesi söylenir.

Vagal Manevralar Komplikasyonları

 1. Aterosklerotik hastalığı olanlarda trombüse neden olabilir
 2. Beyinde iskemiye neden olabilir.
 3. Karotis masajı kan basıncında ani düşüşe neden olabilir.
 4. Asistoliye neden olabilir.

 

10 Aralık 2016
11.578 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN