0850 259 84 72 ( VİRA )

Sosyal Medyada Biz}

VİRA AKADEMİ İLK YARDIM EĞİTİCİ EĞİTİM MERKEZİ
Vira Akademi olarak başta temel ilk yardım eğitimi ve ilk yardım eğitimci eğitimi olmak üzere yüksekte çalışma eğitimi, yangın eğitimi, arama kurtarma eğitimi, hijyen eğitimi ve zorunlu olan tüm mesleki eğitimleri vermekteyiz.
TÜMÜNÜ GÖR
Vücudun kontrolü

Vücudun kontrolü

Birincil değerlendirmenin son basamağıdır. Travma hastalarının üzerindeki giysiler çıkartılıp inspeksiyonla ( gözleyerek ) tüm vücudu değerlendirilmediği sürece birincil değerlendirme tamamlanmış sayılmaz bu yüzden hastalar mahremiyetlerine dikkat edilerek tamamen soyulmalı ve tüm vücudun kontrolü yapılmalıdır.

Hastanın giysileri dikiş yerlerinden kesilerek ve hasta hareket ettirilmeden çıkarılmalıdır. Giysilerin soyulmasına önce boyun, göğüs ve üst ekstremitelerden başlanır. Giysileri çıkartılan hastanın bedeninde önce delici/kesici bir yaralanmanın olup olmadığına bakılmalı, özellikle gözen kaçabilecek aksiller katlantılar, gluteal katlantılar, perinel ve obezlerde görülen abdominal kaplantılar ile skalp arkası dikkatle muyane edilmelidir. Özellikle çocuk ve yaşlılarda olmak üzere tüm travma hastalarında giysilerin ıkarılması sorunucu gelişebilecek hipotermi için önlem alınmalıdır.  Bu doğrultuda giysileri çıkarırken örtme işleminin de birlikte yürütülmesi battaniye kullanımı, ısıtıcı kullanımı, kapalı ve ısıtılmış mekanda giysilerin çıkarılması ( olanağı yoksa rüzgardan koruma ) gibi önlemlere uyulmaya çalışılmalıdır.

İkincil değerlendirme

Birincil değerlendirmesi tamamlanmış ve saptanan sorunları çözümlenmiş travma hastalarının ikincil değerlendirmesine geçilir. İkincil değerlendirmede tam vücut muayenesi, tıbbi öykü alma ve vital parametrelerin izlemi sağlık ekibince eş zamanlı olarak birlikte yürütülür. Genellikle ekip lideri tam vücut muayenesini gerçekleştirirken, sağlık ekibinin diğer üyeleri hastanın tıbbi öyküsüve vital parametrelerinin izleminde görev alırlar. İkincil değerlendirmenin temel amacı birincil değerlendirme sırasında gözden kaçan yaralanmaların tespit edilmesidir.

Tam vücut muayenesi: ikincil değerlendirmede tam vücut muayenesi hastanın baş boyun omurga travması yönünden değerlendirilmesiyle başlar aşağıdaki sıralama izlenerek sürdürülür; ilk yardım, ilkyardım, temel ilk yardım eğitimi, acil yardım

  1. Baş ( kafa ) muayenesi
  2. Omurga muayenesi
  3. Göğüs muayenesi
  4. Karın muayenesi
  5. Pelvis muayenesi
  6. Ekstremite muayenesi

özetleyecek olursak bu yazımızda birincil değerlendirmenin son safhası olan vücudun kontrolü anlatılmıştır. Birincil değerlendirmeden sonra ikincil değerlendirmeye başlanmaktadır. İkincil değerlendirme birincil değerlendirmede gözden kaçan yaralanmalar tespit edilmelidir. Her aşamada vücut dikkatle muayene edilmeli ve hiçbir ayrıntının gözden kaçmadığına emin olunmalıdır. İkincil değerlendirme tam vücut muayenesi ile başlamaktadır. Tam vücut muayenesi baş, boyun ve omurga travması yönünden değerlendirmeyle başlar ve göğüs, karın, pelvis ve ekstremite muayenesi ile devam eder. Bir sonraki yazımızda ayrı ayrı bu muayenelerin nasıl yapıldığı ile ilgili bilgi verilecektir.

20 Aralık 2016
1.562 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM

BİR YORUM YAZIN