0850 259 84 72 ( VİRA )

Sosyal Medyada Biz}

VİRA AKADEMİ İLK YARDIM EĞİTİCİ EĞİTİM MERKEZİ
Vira Akademi olarak başta temel ilk yardım eğitimi ve ilk yardım eğitimci eğitimi olmak üzere yüksekte çalışma eğitimi, yangın eğitimi, arama kurtarma eğitimi, hijyen eğitimi ve zorunlu olan tüm mesleki eğitimleri vermekteyiz.
TÜMÜNÜ GÖR

yabancı cisim kaçmasında ilk yardım

yabancı cisim kaçmasında ilk yardım

yabancı cisim kaçmasında ilk yardım

Göze, kulağa ve buruna yabancı cisim kaçmasında ilk yardım uygulamalarında batmış bir cisim var ise kesinlikle çıkartılmaya çalışılmamalıdır.

Göze yabancı cisim kaçması durumunda ilk yardım

En sık başımıza gelen durumlardan biri gözümüze kirpik ya da toz kaçmasıdır. yabanci-cisim-kacmasinda-ilk-yardim-vira-akademi

♦ Göze kaçan cisim kirpik gibi küçük bir madde ise; öncelikle alt olmak üzere her iki göz kapağının içerisi kontrol edilir küçük cisim görülüyorsa ıslak temiz bir bez ile alınır ve bol su ile gözün yıkanması sağlanır. Yıkama işlemi lens solusyonu ile de yapılabilir. Göze kaçan cisim çıkarılmaya çalışılırken alt kapağı kontrol ederken yukarı doğru bakmak korneayı korumamızı sağlayacaktır. Göz kesinlikle ovuşturulmamalıdır. Gözü ovalayarak batan cismin göze daha fazla zarar verebileceği unutulmamalıdır. Eğer göze kaçan küçük cisim ıslak bez yardımı ile çıkarılamıyor ise hasta/yaralı derhal sağlık kuruluşuna yönlendirilmelidir.

♦ Göze bir cisim parçası batmış ise batan cismin bir yere takılıp daha büyük bir hasara yol açmaması adına gerekli koruma sargısı yapılır. Cisim ve göze kesinlikle dokunulmaz, batan cisim çıkarılmaya çalışılmaz. Tıbbi yardım istenir. (112)

Kulağa yabancı cisim kaçması durumunda ilk yardım

♦ Kulağa bir cisim kaçtığında cismi kesinlikle sivri (kalem, kulak pamuğu, cımbız gibi de olsa) bir madde ile çıkarılmaya çalışılmaz. Su le temas ettirilmez. Tıbbi yardım istenir. (112) Eğer kulağa cisim batması söz konusu ise cismin hareket etmemesini sağlayacak uygun bandaj yapılmalı ve tıbbi yardım gelene kadar hasta/yaralı zarar görmüş kulak açıkta kalacak şekilde yatırılarak bekletilebilir.

Buruna yabancı cisim kaçması durumunda ilk yardım

♦ Buruna yabancı cisim kaçması durumunda burun köküne baskı yapılarak burundan dışarı doğru kuvvetli bir nefes verilmelidir. Cisim böylece dışarı çıkmış olacaktır. Cismin çıkmaması durumunda tıbbi yardım istenmelidir.

Çocuklar belli bir dönemlerinde yumuşak maddeleri özellikle burunlarına sokmaktadırlar. Eğer çocuk hasta/yaralı duvara baskı ve dışarı nefes yöntemini uygulayamayacak kadar küçük ise ya da bu yöntem uygulaması başarılı olmadıysa burun aspiratörü yardımı ile burna kaçan yabancı cismi çıkarabiliriz.

08 Aralık 2016
4.730 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN