0850 259 84 72 ( VİRA )

Sosyal Medyada Biz}

VİRA AKADEMİ İLK YARDIM EĞİTİCİ EĞİTİM MERKEZİ
Vira Akademi olarak başta temel ilk yardım eğitimi ve ilk yardım eğitimci eğitimi olmak üzere yüksekte çalışma eğitimi, yangın eğitimi, arama kurtarma eğitimi, hijyen eğitimi ve zorunlu olan tüm mesleki eğitimleri vermekteyiz.
TÜMÜNÜ GÖR

yetersiz oksijenlenmeye bağlı gelişen hastalıklar

yetersiz oksijenlenmeye bağlı gelişen hastalıklar

yetersiz oksijenlenmeye bağlı gelişen hastalıklar

Daha önce de bahsettiğimiz üzere hayatta kalma ile solunum çok yakın ifadelerdir. Eğer kişi soluk alamıyorsa kısa bir süre içerisinde yaşamı da tehlikeye girmektedir. Soluk alıp verme esnasında vücuda biriken karbondioksitin dışarı atılması ve vücuda gerekli olan oksijenin dışarıdan alınması gerekmektedir. Bu vücut için hayati önem taşımaktadır. Çünkü gerekli olan oksijen biran önce kana karışarak vücudun her yerine dağılmalıdır. Bu işlem gerçekleşmediğinde yetersiz oksijenlenmeye bağlı gelişen hastalıklar karşımıza çıkar. Yetersiz oksijenlenme solunum sıkıntısı, solunum yetmezliği ve solunum arresti durumlarında ortaya çıkmaktadır.

yetersiz oksijenlenmeye bağlı gelişen hastalıklar

 1. Akut akciğer ödemi
 2. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı ( Koah )
 3. Astım
 4. Krup sendromu
 5. Akut epiglottit

olarak incelenebilir.

Akut akciğer ödemi;

Akut akciğer ödemi, akciğerlerde toplanan sıvı miktarındaki artış sonucu gaz alış verişi bozukluklarıyla karakterize, acil tedavi gerektiren bir durumdur.Esas olarak interstisyel aralıkta ve alveoller içinde fazlasıyla sıvı birikmiştir. Kapiller sistem ile aşveoller arasında bir zar vardır. Bu zar kapiller endotel sistemi, kolajen dokudan oluşan interstisyel ve vaskuler yatak arasında sürekli bir sıvı ve gaz alış verişi vardır. Bu alış verişi sağlayan dengelerin bozulmasıyla akciğer ödemi görülmektedir.

Tedavi;

 1. Olay yeri değerlendirilir ve güvenlik önlemleri alınır.
 2. Hastanın bilinci ve abc si değerlendirilir. Bilinç kaybı var ise derhal entübe edilir.pulmonerodem-ilk-yardim-vira-akademi
 3. Hasta dik oturur duruma getirilerek venöz dönüş sağlanır.
 4. Maske ile 6-10 L/dk oksijen verilir.
 5. Solunum monitörizasyonu sağlanarak oksijen satürasyonu izlenir.
 6. Kardiyak monitörizasyonu sağlanarak kalp ritmi takip edilir.
 7. Damar yolun açılır ve damar yolu açık kalacak şekilde iv solüsyon verilir.
 8. Komuta ile iletişime geçilip danışman hekim kontrolünde ilaç tedavisi yapılır.

Sistolik kan basıncı 100 mmHg nın üzerindeyse 5 mg dil altı ( sublingual ) Nitrat verilir. Solunum sıkıntısı devam ediyor, sistolik kan basıncı 100 mmHg nın üzerinde, nabız 60/dk nın üzerinde ise her 3-5 dk da bir tekrarlanabilir. En fazla 3 kez tekrarlanabilir. Sistolik basınç 100 mmHg nın üzerindeyse 40mg furosemid verilebilir. Furosemid iv yolla verilir.  Hasta önceden kullanıyorsa aldığı dozun iki katı o anda verilebilir. Furosemid pulmoner ödemlerde en sık kullanılan diüretiktir.

04 Aralık 2016
1.559 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN