0850 259 84 72 ( VİRA )

Sosyal Medyada Biz}

VİRA AKADEMİ İLK YARDIM EĞİTİCİ EĞİTİM MERKEZİ
Vira Akademi olarak başta temel ilk yardım eğitimi ve ilk yardım eğitimci eğitimi olmak üzere yüksekte çalışma eğitimi, yangın eğitimi, arama kurtarma eğitimi, hijyen eğitimi ve zorunlu olan tüm mesleki eğitimleri vermekteyiz.
TÜMÜNÜ GÖR

grip ve korunma yoları

grip ve korunma yoları

Grip nedir?

Grip genellikle soğuk kış ayları ile birlikte sıkça karşılaşılan, Enflüanza adında bir virüsün sebep olduğu, yüksek ateş, kuru öksürük, halsizlik, yorgunluk hissi, eklemlerde güçsüzlük, aşırı terleme ve solgun cilt belirtileriyle karşımıza çıkan bir enfeksiyon hastalığıdır. Özellikle kış aylarında ortaya çıkmasının nedeni soğuk havada insanların daha çok bir arada ve yan yana olması ve zayıf düşen bağışıklık sistemleridir. Normal sağlıklı bir insan için bu hastalık çok kısa sürede atlatılsa da kanser, aids, akciğer yetmezliği, karaciğer yetmezliği, siroz vb. hastalıkları bulunan kişilerde çok ağır seyretmektedir.

Grip nasıl bulaşır?

Gribal enfeksiyona sebep olan Enflüanza virüsü çok bulaşıcıdır. Grip kişilerin hapşırması, öksürmesi sebebiyle ağızdan burundan çıkan sıvı parçacıkları ortamdaki havaya dağılır ve bir başka kişinin o havayı solumasıyla birlikte Enflüanza adı verilen virüs bulaşmış olur. Ayrıca grip kişilerle direk temas ve hasta kişilerin eşyalarını kullanmak da virüsün bulaşmasına sebep olmaktadır.

Gripten korunma yolları nelerdir?

Gripten korunmak için öncelikle güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmanız gerekiyor. Soğuk kış aylarına uygun bir şekilde giyinmek ve soğuktan korunmak önemli. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için bol bol sıvı tüketilmeli ve sebze meyve tüketilmelidir. Uzmanlar özellikle zencefil, sarımsak, kekik, boza, kestane, bol sulu gıda, yeşil yapraklı taze meyve ve sebze tüketmenin bağışıklık sistemini güçlendireceğini açıklamaktadır.

Virüs bulaşıcı olduğu için kalabalık ortamlardan uzak durulmalı, kişisel hijyen kurallarına dikkat edilmeli ve hasta kişilerle birebir temas etmekten mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Özellikle antioksidan özelliği olan ıhlamur, ada çayı, ahududu, yeşil çay ve böğürtlen çayı tercih edilmeli. Günde en az iki litre su içilmelidir. Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durulmalıdır. Önlem olarak da kış gelmeden önce grip aşısı yaptırılması önerilmektedir.

Gribin tedavisi nedir?

Gribin tedavisi belirtilerine göre düzenlenmektedir. Yükselen ateşi düşürmek, öksürüğü azaltmak ve yok etmek, halsizliği ortadan kaldırmak gribin tedavileridir. Bu belirtiler hekiminiz tarafından verilen ilaçlarla ortadan kaldırılacağı gibi bitkisel yöntemler ile de ortadan kalkabilir. Her iki koşulda da istirahat etmek önemli bir etkendir.

 

 

03 Ocak 2017
2.076 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

BİR YORUM YAZIN