0850 259 84 72 ( VİRA )

Sosyal Medyada Biz}

VİRA AKADEMİ İLK YARDIM EĞİTİCİ EĞİTİM MERKEZİ
Vira Akademi olarak başta temel ilk yardım eğitimi ve ilk yardım eğitimci eğitimi olmak üzere yüksekte çalışma eğitimi, yangın eğitimi, arama kurtarma eğitimi, hijyen eğitimi ve zorunlu olan tüm mesleki eğitimleri vermekteyiz.
TÜMÜNÜ GÖR

organ bağışı

organ bağışı

organ bağışı

Hiçbirimiz başımıza ne zaman ne geleceğini bilemeyiz. Her an bir trafik kazasında yaralanabilir, basit bir şikayetle hastaneye muayene olmaya gittiğimizde amansız bir hastalığa yakalandığımızı öğrenebilir kısaca hepimiz her an organ bağışı için bekler halde bulabilir kendimizi. Ama insan başına gelmeden organ bağışının ne denli önemli bir ihtiyaç olduğunu maalesef anlayamıyor. Bu sebeple diğer insanların organ ihtiyaçlarına karşı duyarlı olmak ve bu duyarlılığı topluma aşılamak önem arz etmektedir. Çevremizde organ nakli gereken bir hasta gördüğümüzde, duyduğumuzda kendi yakınımızın organ ihtiyacı olduğunu düşünerek aynı hassasiyetle hareket etmeliyiz.

Organ nakli nedir?

Hasta kişinin vücudundaki görevini yerine getiremeyen organın çıkarılarak, sağlıklı bir kişiden veya ölüden sağlam ve çıkarılan organın görevini yerine getirebilecek organın yerleştirilmesi işlemine organ nakli denir.

Organ bağışı nedir?

Organ bağışı, organ sahibi kişinin yaşıyorken kendi rızası ile başka bir kişiye kendi organını vermesi ve ya öldükten sonra organlarının bir kısmını ve ya tamamının hasta olan ve organa ihtiyacı olan kişilere nakledilmesine izin verme işlemine denir.

Kimler organ bağışında bulunabilir?

Ülkemizdeki mevzuata göre 18 yaşını doldurmuş ve akli dengesi yerinde olan herkes, yaşarken ve ya öldükten sonrası için, organlarının bir bölümünü veya tamamını bağışlayabilir.

Organ bağışlamak dinen sakıncalı mıdır?

Büyük dinlerin hemen hepsi organ bağışını desteklemiştir. En büyük din olan islam dininde de organ bağışı desteklenmektedir. Bu konuda diyanet işlerinin açıklaması bulunmaktadır. Bu açıklamada kişinin kendi rızasının olması, organ nakledilecek kişinin bu işleme rızasının olması, organ naklinin zorunlu olması, nakil işlemi yapılacağı zaman kişinin ölmüş olması, organı alınacak kişinin sağlığında buna izin vermesi ve ya aksi bir söylemi olmaması durumunda yakınlarının buna izin vermesi durumunda organ bağışında her hangi bir problem yoktur. Ayrıca bu işlem yani organ ve ya doku için hiçbir bedel alınmaması gerekmektedir. http://www.diyanet.gov.tr/

21 Ocak 2017
1.755 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN